Mesudiye Cami’nin temel atma töreni yapıldı

Elazığ’da 1954 yılında ibadete açılan ancak yıkılan Mesudiye Cami’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Mesudiye Cami’nin temel atma töreni yapıldı Güncel
Temel atma törenine Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Müftüsü Peyami Güngör, Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat Ergen, bazı siyasi parti temsilcileri ile birlikte cami cemaati ve vatandaşlar katıldı. Tören camii müezzini Hıdır Olcaş tarafından okunan Kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra açılış konuşmasını yapan cami imam hatibi Selahattin Ertem, caminin daha önceden 260 metrekarelik bir cami olduğunu belirterek, eski ilkel bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Yaklaşık olarak 2 yıldır genişletme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Ertem, “1954 yılında yapılmıştı. Bu caminin yeniden yapılması, bizim için elzem olmuştu ve dolayısıyla 750 metrekarelik bir arsayı belediyemiz istimlak ederek, yarısını camiye, yarısını yola vermişti. Bunun akabinde, 270 metrekarelik bir ilave arsa almak suretiyle, caminin tekrar yapılması için gereken alana sahip olduk. Yeni projede camimiz 440 metrekare zemin, 130 metrekarede balkon olmak suretiyle, gasilhane ve abdest alma yerleri ile beraber 770 metrekaredir” dedi.
 
“CAMİLERİMİZ BİZİM İNANCIMIZIN MÜHÜRLERİDİR”
Camilerin yapımı kadar tamamlanmasının da önemli olduğunu belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Camilerimizin, ezan sesinin eksik olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu milletin birliğini, beraberliğini bozmak isteyenlere de rabbim fırsat vermesin. Camilerimiz bizim inancımızın mühürleridir. Sayıları ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Ben bu caminin bulunduğu yerin etrafında oturan kardeşlerimi de şanslı kabul ediyorum. Her sabah ezan sesi ile uyanacaklar, günde beş vakit ezan sesini duyacaklar, camiye çok daha rahat gidip gelecekler. Ben yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
 
“CAMİLERİN İBADET DIŞINDA DA FONKSİYONLARI VAR” 
Camiler sadece ibadet yeri olmadığını ve ibadet dışında da fonksiyonları olduğunu aktaran Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör ise, şunları kaydetti: 
“Camiler ilim irfan merkezleridir. Dini bilgilerimizi öğrendiğimiz ilk yerler camilerdir. Peygamber Efendimizin, ‘Kim bu dünyada bir mescid inşa ederse, Allah-u Teala da cennette ona bir köşk inşa eder’ müjdesine nail olmak için, ecdadımız her gittiği yerde kendi evinden önce camiler ve mescitler yapmışlardır. Hatta büyüklerden birinin şöyle bir sözü vardır. Allah’ın evini yapmadan önce kendi evini yapanlara şaşarım demişlerdir. Yani bir Müslüman gittiği yerde, önce Allah’ın evini yapacak, sonra kendi evine bakacak. Peygamber Efendimiz de öyle yapmıştır. Medine-i Münevvere’ye geldiği zaman Efendimiz, Ebu Eyüp El Ensari’nin evinde muhacir kalmış, önce Mescid-i Nebevi’yi inşa etmiş, o bittikten sonra kendi evini Mescid-i Nebevi’nin yanına yapmıştır. Elazığ’da da hem merkezde, hem ilçelerde eski olan camilerimiz yıkılıp yeniden yapılıyor. Camilerimizin inşası hayırsever kardeşlerimizin yardımı ile devam ediyor.” 
 
“İSTİMLAK DAVASI VARDI ÇÖZÜME KAVUŞTU”
Mesudiye Camii’nin yapım aşamasındaki çalışmalara da değinen Güngör, “Daha başlamadan önce, buranın bir seneden beri arsa problemleri vardı, biliyorum. Dernek başkanımız, imamlarımız, görevlilerimiz, muhtarımız bu konuda çok çalıştılar. İstimlak davası vardı, satın alma işleri vardı, hepsini hallettiler. Ben hepsine teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. Bir an önce, yine onların gayretleriyle, bizlerin de elimizden geldiği kadar desteklerimiz ile bu camimizi bir an evvel hizmete açarız. Çünkü camileri imar etmek demek, sadece camileri yapmak değil, aynı zamanda o camileri cemaat ile şenlendirmektir. Siz cemaatimiz de bu camimizi, en kısa zamanda bitirip, şenlendireceksiniz. Cenab-ı Hak, bir an evvel bu camimizin hizmete geçmesi için, bütün Müslüman kardeşlerimizin yapacağı destekleri dergahı izzetinde kabul eylesin” ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Peyami Güngör tarafından yapılan duanın ardından katılımcılar butona basarak caminin temelini attı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet