TÜRSAB, Elazığ’da toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, 90’lı yıllarda ülkenin herhangi bir yerinde terör olayı olduğu zaman turist akışının durduğunu belirterek, son zamanlardaki olayların turizmi çok fazla etkilemediğini savundu.

TÜRSAB, Elazığ’da toplandı Güncel

TÜRSAB tarafından Elazığ’daki bir restoranda toplantı düzenlendi. Toplantıya, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Elazığ Harput Bölgesel Yürütme Başkanı Fazıl Mustafa Öktem, TÜRSAB bölge başkanları ve yaklaşık 45 seyahat acentesi yetkilisi katıldı. Burada konuşan Gürcün, amaçlarının meslektaşlarına seçim öncesi gelişmeleri anlatmak olduğunu belirterek, “Başaran Ulusoy’un bugüne kadar göstermiş olduğu, gerek TÜRSAB’a gerekse tüm turizme vermiş olduğu katkıları anlatacağız. Hali hazır devam eden TÜRSAB’ın çok büyük projeleri var. Devam eden işleri var. Kendileri bu işleri tamamlamak üzere bu dönemde aday oldu. Biz de bugün buraya meslektaşlarımızın desteğini almaya geldik” dedi.
 
“TURİZMDE KAYBIMIZ OLMADI”
Türkiye’nin turizm konusunda büyük alanlarının olduğuna dikkat çeken Gürcün, “En önemli başarımız son yıllarda destilasyon bazında çok iyi tanıtımlar yaptık. Bugün baktığımız zaman Antalya ayrı, Ege sahil bandı ayrı bir marka olarak ortaya çıkmış. İstanbul zaten başlı başına bir marka. Dolayısıyla bu geniş tanıtım sayesinde Türkiye içinde ve sınırında yaşanan olaylara rağmen turizmde çok ciddi bir kan kaybı oluşmadı. 2015 yılı rakamlarına baktığımız zaman Ağustos sonu itibariyle Türkiye’nin bir önceki yıla göre kaybı yüzde 0.89 dur. Yani hemen hemen eşit sevide geliyor. 90'lı yıllarda Antalya’da ve ülkenin faklı yerlerinde olay olduğunda bütün Türkiye’ye turist akışı dururdu. Ama şimdi geldiğimiz teknolojik ve iletişim çağında tüketici gideceği bölge bazında bakıyor artık” diye konuştu.
 
“ALTERNATİF TURİZM DE GELİŞTİ”
Türkiye son yıllarda sadece deniz, güneş, kum turizmi değil, alternatif turizm türlerinde de ciddi anlamda gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Gürcün, “Kongre turizmi, sağlım turizmi, kültür turizmi gibi farklı turizm türleri ve pazarlar da gelişti. Eskiden Türkiye sadece Orta Avrupa’dan belli bir pazardan turist alan ülkeydi. Şimdi dünyanın dört bir yanından turist alıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet