Kışlık bakımda ucuz malzeme ekstra masraf çıkartıyor

Elazığ’da sanayi sitesindeki otomobil tamircileri yaklaşan kış öncesi araç sahiplerini kışlık bakım yaptırmaları konusunda uyardı.

Kışlık bakımda ucuz malzeme ekstra masraf çıkartıyor Güncel
Tamirciler, masraftan kaçınarak araçlarına kışlık bakım yaptırmayanların veya ucuz malzeme ile bakım yaptıranların daha zararlı çıkacağını söyledi. Elazığ sanayi sitesinde 18 senedir otomobil tamirciliği yapan Ahmet Kaya, kışlık bakımda antifrizin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Piyasada şuan ucuz markalar var. Bu ucuz markaları kimseye tavsiye etmem. Çünkü araç motorlarında sıkıntı yaratıyor. Genellikle üst kapaklarda, silindir kapaklarında sorun yaşatıyor. Bize sorun yaşattığı için üst kapaklarda çürüme meydana geliyor. Yani 5 lira ucuz alınmak istenen malzeme daha sonra araçta 100 lira ve daha fazla masraf çıkarıyor” dedi.
 
“ANTİFRİZ VE KIŞ LASTİĞİ MUTLAKA OLMALI”
Kış bakımının tam tesisatlı olması gerektiğine dikkat çeken otomobil tamircisi Musa Kanbek ise, “Araçların kış bakımında antifriz, kışlık lastikler, zincirler ve olması gereken tüm ekipmanlara bakılması gerekir. Kışlık bakım için her şeyden önce kışlık lastikler bakılmalıdır. Araçların özellikle lastik dişlerinin kontrolü, ölçümü ve lastiklerin kış şartlarına uygunluğuna bakılması gerekiyor. Soğuğa karşı araçlarımız geç çalışmasın diye araçların antifriz kontrolü muhakkak yapılmalıdır. Araçlarda kışlık bakım paketleri, zincir, kriko ve ilk yardım çantası tamamıyla olması da gerekmektedir. Araç bakımının yazı kışı yoktur. Bu konu her direksiyona oturan vatandaşımız için ve her şeyden önce can güvenliği içindir. Ne kendi canımıza nede başkasının canına zarar vermeye hakkımız yok” diye konuştu.

Aracının kışlık bakımını yaptırmaya gelen Okan Öz, “Kış bakımı yaptırmaya biraz erken başladık. Kış bakımları 1 Kasım’da başlayacaktı. Biz erkenden hazırlığımızı yapmak istedik. Kış lastiklerimizi taktırdık. Arabanın suyunu ve gerekli bakımlarını sağ olsun ustalarımız yapıyor. Malum Elazığ’da kış biraz sert geçiyor. Erkenden hazırlık yapmak daha mantıklı geldi ve aracımızın bakımımızı yaptırmaya geldik” dedi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet