Umke ve hastane çalışanlarından kurtarma tatbikatı

Elazığ’da Ulusal Medical Kurtarma (UMKE) ekipleri ve kamu Hastaneleri ile Medical Park Elazığ Hastanesi çalışanları tarafından oluşturulan gönüllü ekiplere verilen eğitim ardından kaza sonrası kurtarma tatbikatı yapıldı.

Umke ve hastane çalışanlarından kurtarma tatbikatı Güncel
Elazığ UMKE ekibi tarafından kentte bulunan kamu hastaneleri ve Medical Park Elazığ Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanları tarafından oluşturulan gönüllü kurtarma ekiplerine eğitim verildi. Eğitim sonrası bir otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucunda araç içerisinde sıkışan yaralıları kurtarma çalışması uygulamalı tatbikatla gerçekleştirildi.
 
Eğitimlerle ilgili bilgi veren UMKE Elazığ İl Sorumlusu Hüseyin Kılıçkap, “Yılda 2 defa eğitim tatbikatı yapıyoruz. Bu eğitimi UMKE gönüllülerine ve kamu hastanelerindeki personellerine tanıtımını yapıyoruz. Yılda 2 sefer Sağlık Müdürlüğü bünyesinde eğitimlerini veriyoruz. Eğitimleri, UMKE temel eğitimleri almış eğitmen arkadaşlarla birlikte İl Sağlık Müdürlüğü’nün konferans salonunda eğitimlerini veriyoruz. Eğitimi 4 gün teorik olarak gerçekleştirdikten sonra 5. günde tatbikatını yapıyoruz. Tatbikatı İl Özel İdarenin bulunmuş olan arazisinde 2 araç birde enkaz oluşturarak, gerçekleştirdik. Bu eğitimimizin bir özelliği, tahminime göre Türkiye’de ilkini Elazığ olarak yapıyoruz. Bu yıl Medical Park Elazığ Hastanesi’nin gönüllü personellerine de eğitim verdik. Medical Park Hastanesi’nden toplam 10 arkadaşımız geldi. Gelenlerin içinde doktoru, sağlık memuru ve laboratuvar teknisyeni olmak kaydıyla tümü sağlık personelidir. İnşallah bu örnek olur. Zaten çıkan genelgeye göre her yüz kişiden birine bir UMKE ekibi gerekiyor.  Bu durumu da kaile alıp Medical Park Hastanesi’ndeki arkadaşlarımız gönüllü oldular ve eğitimlerini aldılar. Tatbikat senaryosuna göre bir kamyonet ve otomobil çarpışıyor. Bir resmi kıyafetli bayan resmi aracıyla giderken kamyonet çarpıyor. Bizim UMKE timlerimiz yaralılara müdahale etti. Kurtarma tekniklerini kullandılar. Değer bir ekibimiz de enkaz oluşturmuştuk. O enkazda yaralı bayan arkadaşımıza çok başarılı bir şekilde müdahale ettikten sonra ambulansa bırakıldı ve nakillerini gerçekleştirdiler” dedi.
 
“ÇOK BAŞARILI BİR TATBİKAT OLDU”
UMKE tarafında eğitim alarak tatbikata katılan Medical Park Elazığ Hastanesi Kalite Sorumlusu Tugba Güler ise, “Tatbikatımız taksi ve kamyonun çarpışmasına oldu. Araçlarda sıkışan yaralıları kurtardık. UMKE ekibi bize öncülük etti. Bizde onların öncüllüğünde tatbikatımızı gerçekleştirdik. Sanırım Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Özel hastaneler de UMKE ekibini kuran ilk hastanelerden biriyiz. UMKE bu konuda bizlere çok yardımcı oldu. Teorik 4 gün eğitim aldık. Bu eğitimlerde uygulamalar yaptık. Taşıma teknikleri, olay yeri psikolojisi gibi konularda dersler aldık. Bu bağlamda bugün son gün tatbikatımızı gerçekleştirdik. Teori ve uygulamada öğrendiklerimizi tatbikatta uyguladık. Çok başarılı bir tatbikat oldu” diye konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet