Elazığ'da diyabet farkındalık eğitimi verildi

Elazığ'da Halk Sağlığı Müdürlüğü ile belediye tarafından psikolojik danışma ve rehber öğretmenlerine yönelik Tip 1 diyabetle ilgili eğitim verildi.

Elazığ'da diyabet farkındalık eğitimi verildi Güncel
Programda konuşan Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kazım Karagöz, geçmişte insüline bağımlı diyabet, juvenil diyabet, çocukluk çağında başlayan diyabet veya Tip 1 diyabet olarak da adlandırılan bu hastalıkta insülin yapımından sorumlu pankreas beta hücrelerinin harabiyetine bağlı olarak gelişen mutlak insülin eksikliği olduğunu belirtti. Karagöz, “Bu hastalarda günlük enjeksiyonlarla insülin eksikliğinin telafi edilmesi gereklidir. Tip 1 diyabetin gerçek nedeni bilinmemektedir. Tip 1 diyabet, bu hastalığa genetik yatkınlığı olan kişilerde genellikle viral enfeksiyonlar, stres veya travma gibi bir olay sonrasında tetiklenmektedir. Bunun sonucunda genetik yatkınlığı olan bireylerde insülin hormonunun imal edildiği pankreasın beta hücreleri, otoimmün bir süreç sonrası tamamen ortadan kalkar. Böylece bireylerde glikoz maddesini hücrelerin içine sokan insülin hormonu yok olur. Tüm diyabet hastalarının yüzde 10'u tip 1 diyabetlidir” dedi. 
 
Tanı sırasında hastaların ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, sürekli açlık hissi, kilo kaybı, bulanık görme, yorgunluk ve halsizlik gibi yakınmaları olduğuna vurgu yapan Dr. Karagöz, “Bu yakınmalar çoğunlukla son birkaç gün ya da birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Son yıllara dek diyabetin bu tipi yalnızca çocuklarda görülmekte iken günümüzde yetişkin yaşlarda da görülmeye başlanmıştır. Tip 1 diyabet olgularının yarısı 15 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Erişkin yaşta genellikle 25 yaşından sonra görülen tip 1 diyabet formulatent autoimmune diabetes in adult olarak adlandırılmaktadır. Tip 1 diyabetli hastaların bir kısmı bebeklik yaşlarında da gelişebileceği için bu yaş gruplarında, hastanın şeker tedavisinin yanında vücut gelişimlerinin de yakından takibi gerekir" diye konuştu. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet