Gazi Caddesi ulusal mimari proje yarışması ödül töreni

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Elazığ’ı nüfusuyla metropol bir şehir yapmaya niyetimiz yok. Elazığ’ı bulvarları, caddeleri, sokakları, meydanları ve yaşam kalitesiyle bir metropol şehir yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Gazi Caddesi ulusal mimari proje yarışması ödül töreni Güncel
Elazığ Belediyesi Gazi Caddesi Kentsel Yenileme Ve Cephe Rehabilitasyonu Mimari Proje Yarışması Kolokyum ve Ödül Töreni Kültür Park Mamurat’ü-l Aziz Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yarışma Jüri Başkanı Yüksek Mimar Cafer Bozkurt, jüri üyesi Prof. Dr. İlhan Altan, Prof. Dr. Hasan Yılmaz, Prof. Dr. Zülfü Çınar Ulucan, Doç. Dr. Özlem Güngör Özçevik, Doç. Dr. Engin Eyüb Eyüboğlu, Yard. Doç. Dr. Hasan Polat ile Mimarlar Odası Elazığ Şube Başkanı Kazım Sanaç katıldı. 

Törende konuşan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, özel bir projenin sonuç aşamasını paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Elâzığ’ımızı bulunduğu yerden çok daha ileriye götürmek, çok daha yaşanabilir bir il haline getirmek ve kent estetiğinin her alanda uygulandığı bir şehir haline getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız caddelerde, sokaklarda, parklarda hissedilebilir bir duruma geldi” dedi. 

“ÇALIŞMALARIMIZIN ODAK NOKTASINDA İNSAN VAR”
Hayata geçirdikleri her projenin özgün ve Elazığ’a bir katma değer oluşturmasını amaçladıklarını anlatan Başkan Yanılmaz, “Elazığ’ı örnek alınan, kolay ve kaliteli yaşanabilir bir kent haline getirmenin mücadelesi içindeyiz. Uçuk, ucube ve insanların yaşamını zorlaştıracak hiçbir projeyi, Elazığ’da uygulamayacağız. Çalışmalarımızın odak noktasında insan ve insanımızın huzur ve rahatı var. Bu açıdan baktığımızda kent estetiğini, kentin yaşam rahatlığıyla özdeşleştirmek ana hedeflerimizden biridir” diye konuştu.  

“ELAZIĞ’I KALİTESİYLE METROPOL ŞEHİR YAPACAĞIZ”
“Elazığ’ı nüfusuyla metropol bir şehir yapmaya niyetimiz yok” diyen Başkan Yanılmaz, Elazığ’ı bulvarları, caddeleri, sokakları, meydanları ve yaşam kalitesiyle bir metropol şehir yapmayı amaçladıklarını kaydetti. 

Gazi Caddesi’nin Elazığ’ın en önemli caddelerinden biri olduğunu dile getiren Başkan Yanılmaz,  “Gazi Caddesiyle başlayarak, özellikle eski yerleşim bölgelerinde kent estetiğini ilerletmek, güzelleştirmek ve halkımızın daha rahat ve huzur içinde gezebileceği alanlar oluşturmak için Gazi Caddesini kendimize bir sembol seçtik” şeklinde konuştu. 

Elazığ kültürünün, sanatının, edebiyatının, musikisinin, tasavvufunun mimari yapılara yansıtılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Yanılmaz, “Bu doğrultuda düzenlediğimiz Gazi Caddesi Kentsel Yenileme ve Cephe Rehabilitasyonu Mimari Proje Yarışması’na katkılarından dolayı başta jüri üyelerimiz olmak üzere emeği geçen herkese ve yarışmamıza ilgi gösteren, bu proje de veren bende varım diyen değerli yarışmacılara teşekkür ediyorum” dedi.

Jüri Başkanı Yüksek Mimar Cafer Bozkurt, yarışmaya 21 projenin katıldığını belirterek, hazırlanan şartnameye uygun titiz değerlendirmelerle, yarışmanın sonuçlandırıldığını kaydetti.

Tören sonunda, Başkan Yanılmaz tarafından jüri üyelerine Teşekkür Belgesi, katılımcılara ise Katılım Belgesi verildi.
Gazi Caddesi Yenileme ve Cephe Rehabilitasyonu Ulusal Mimari Proje Yarışmasında, birincilik ve ikincilik ödülüne layık proje bulunmazken, Mimar Mustafa Emre Ergül ve ekibine ait proje üçüncü seçilerek 30 bin TL ödül ile ödüllendirildi. Yarışma sonucunda, Yüksek Mimar Özlem Eren Akaydın ve ekibine ait proje birincilik mansiyon, Mimar Kenan Bilhan ve ekibi ikincilik mansiyon, Yüksek Mimar Dr. Ülkü İnceköse ve ekibine ait proje de üçüncülük mansiyon ödülüne layık görülerek, 15 bin TL ödül ile ödüllendirildi. 

sonucunda ayrıca Mimar Lebriz Atan ve Yüksek Mimar Hakkı Can Özkan ve ekiplerine ait projeler de satın alma yoluyla 7 bin 500 TL ödülle ödüllendirildi.

Elazığ’ın kalbinin attığı Gazi Caddesi, gerçekleştirilecek rehabilitasyon çalışmalarının ardından, marka değer statüsü kazanacak.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet