Halk Sağlığından öğretmenlere diş sağlığı eğitimi

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 2015-2016 eğitim yılı kapsamında ilkokul öğretmenlerine flor vernik ve flor jel uygulamaları eğitim semineri verildi.

Halk Sağlığından öğretmenlere diş sağlığı eğitimi Güncel
Belediye Kültür Merkezi’nde yapılan seminere Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, Toplum Sağlığı Hizmetleri Elazığ Şube Müdürü Fatih Topçu, Diş Hekimi Sema Yıldırır ve öğretmenler katıldı. Seminerde konuşan Akkuş, Elazığ’da 2013 yılından beri flor jel ve flor vernik çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Bu uygulamalarla daha önce karşılaşmamıştık. Özel diş hekim muayenelerinde vardı. Oralarda da özellikle jel uygulanıyordu. Yurt dışında özellikle vernik alanında uygulamalar son 20 yıldır yapılmaktadır. Bunların sonuçları takip edildiğinde görüyoruz ki ilerleyen yıllarda bir 10,15 yıl sonrasında vernik ve jel uygulanmış öğrenciler, çocuklar dış eti ve diş enfeksiyonlarına çok daha az yakalanıyorlar. Çok daha fayda görüyorlar. Bunlara bakarak ülkemizde bizde yine il içi il dışı üniversiteden hocalarımızla görüştük. Bunlarla görüşmelerimiz neticesinde bakanlığında böyle bir uygulaması vardı. İl baştan 3,5 ilden biri olarak 2013 yılında flor jel uygulamasını ilimizde başlattık. O dönem 12 bin öğrencimize jel uygulamaya devam etmiştik. Dış eti enfeksiyonları ve dış enfeksiyonları önem vermemizin sebebi, diş başlangıç olarak direk etkilemediği için ve gözle görülebilir bir etkisi olmadığı için arka plana atılıyor. Ama sonuç itibariyle birçok enfeksiyona sebep oluyor. TÜİK’in yaptığı son çalışmalarda görüyoruz ki, 7-14 yaş arasında diş ve diş eti enfeksiyonları görülen en sık enfeksiyonu birinci sırada yer alıyor. Aynı şeyi 0-6 yaş grubunda ilk beşte görüyoruz. Tüm bunları önleme adına farkındalığı artırmak, hem de öğretmenlerin öğrenciler vesilesiyle veliler ulaşabilmesi adına bilgilendirme toplantısı yapacağız” dedi.
 
"7-14 YAŞ GRUBU İLK SIRAYI ALIYOR”
Seminerde katılımcılara seminer veren Diş Hekimi Sema Yıldırır ise, şunları kaydetti: 
“Diş ve diş eti hastalıkları Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. TÜİK verilerine göre ağız diş sağlığı hastalıkları son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında 0-6 yaş grubunda ilk 5 sırayı alıyor. 7-14 yaş grubunda ilk sırayı alıyor. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı doğrudan tehdit etmediği içinde yeteri kadar önemsemediğimizi düşünüyorum. Burada ki maksadım sadece size flor jel ve flor verniği anlatmak değil. Bunların yanı sıra diş sağlığımızın genel sağlığa ne kadar etki ettiği ile ilgili birtakım bilgilerde sunmak istiyorum. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun ağız ve diş sağlığını korucu programı 2013-2014 eğitim öğretim yılının 1. sınıf öğrencilerine flor jel uygulaması yapılmasıyla başladı. Bu yılda hedefimiz ilkokul 2. ve 3. sınıf öğrencilerine flor jel uygulamak. 60 ayını doldurmuş ana sınıf öğrencilerine, 1.sınıf öğrencilerine ve 4.sınıf öğrencilerine tarama yapmak, eğitici faaliyetlerde bulunmak. Bunun yanı sıra anasınıfı ve 1.sınıf öğrencilerine flor vernik uygulaması yapmayı planlıyoruz ve bu uygulamalara önümüzde ki hafta itibari ile başlayacağız.” 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet