Can sıkıntısı patron yaptı

Elazığ'da 5 yıl önce evde oturmaktan canı sıkılınca yöresel hamur işlerinin satıldığı bir iş yeri açan 50 yaşındaki Tahire Sanaç, işleri beklediğinden iyi gidince 4 kadın ve 2 üniversite öğrencisini de istihdam etti.

Can sıkıntısı patron yaptı Güncel
Elazığ'da 50 yaşındaki Tahire Sanaç, 5 yıl önce açtığı iş yerinde patila ve yufka gibi hamur işleri satmaya başladı. İşlerinin iyi gitmesi üzerine, yanına işçi alan ve ardından işçi kadın sayısını 4'e çıkaran Sanaç, üniversite öğrencilerine de destek olmak için her yıl 2 üniversite öğrencisi ne de yarım gün de olsa iş imkanı verdi. İş yeri açma hikayesini anlatan Tahire Saraç, “İlk başta can sıkıntısından dolayı bu iş yerini açtım. İş yerini çalıştırdığım süre içerisinde düşüncem değişti, severek ve isteyerek çalışmaya başladım. Ortamım çok güzel. Arkadaşlarım iyi. Böyle bir yerde çalışmasının her bayana ve herkese öneririm. Güzel bir iştir. Bayan olarak ayakta durmamız önemli. Eşlerimize, evimize ve ailemize bilinçli destek olmak. Maddi, manevi çok güzel şeyler öğrendim. Çevremden dolayı, çalışmamdan dolayı çok mutluyum” dedi.
 
“KADINLAR EVLERİNDE OTURACAKLARINA ÇALIŞSIN” 
İşlerinin çok iyi olduğunu, müşterilerinin ve kendilerinin birbirine saygılı davrandıklarını aktaran Sanaç, “Her bayan kendi çapında çalışmayı düşünsün. Bu iş gibi değil, her bakımdan değişik değişik işler var. Evlerinde oturacaklarına bu işleri yapsınlar. İş yerimi açtığım günden itibaren üniversite öğrencileriyle çalıştım. Maddi durumları iyi olmadığı için yarım günde kazandıkları onlara destek oluyor. Hepsinden çok razıyım ve onlar da benden razı. Böyle iş yerim olduğundan dolayı kültürlü insanlarla çalıştığım için çok memnunum. Bunlar benim için çok önemli” diye konuştu.
 
“ELAZIĞ DOĞU’NUN İNCİSİ OLABİLİR” 
Elazığ'ın yöresel ürünlerini yaptığı için mutlu olduğunu kaydeden Saraç, şunları kaydetti:
“Mesela Elazığ’ın yöresel patilası, içli köftesi ve orcik gibi ürünleri var. Kadınlar bunların ucundan tutsalar ve Elazığ’ın yöresel ürünlerini yapsalar hem kendi geçimleri için hem aile bütçesine, eşlerine, çocuklarına çok verimli insanlar olabilir. Elazığ doğuda geride kalan bir memleket olarak belki doğunun incisi olabilir. Elazığlı olarak ben kendi memleketimden çok memnunum. Herkes çalışsın. Kendi ekmeğini, kazancını bildiği gibi ayakta dimdik durarak yesin.”

İş yerinde Suriyelilere yardım ettiklerini aktaran Sanaç, “Bunlar için birkaç işveren, maddi durumu iyi olanlar maddi durumu iyi olmayan Suriyeli ve öğrencilere yardım etseler çok güzel mükemmel bir Türkiye olur" dedi. 

İş yerinde yarım gün çalıştıktan sonra eğitimine devam eden üniversite öğrencisi Muhammet Bozkaya ise, “Elazığ’a ilk geldiğimizde burada bir öğrenci için iş imkanları çok azdı. Ama sağ olsun ablam bize iş verdi. Dersimiz olmasına rağmen 2 arkadaş vardiyalı olarak işe başladık. Bu gerçekten bir öğrenci için çok önemli. Çünkü öğrencinin boş vakti çok ama mesai saatleri uygun değil. Sağ olsun ablam bize bu saatleri ayarlayınca çalışma fırsatı bulduk" diye konuştu. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet