Çevre düzeni planı askıya çıktı

Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdulkadir Kandemir, Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzenleme Planı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çevre düzeni planı askıya çıktı Güncel
Kandemir, yaptığı açıklamada, “Kamuoyunun malumları olduğu üzere Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planının bakanlığımızca yapılan çalışmaları Nisan 2012 tarihinden beri devam etmektedir. Bugüne kadar beşinci kez askıya çıkarılan çevre düzeni planı ile ilgili, gerek kamu kurumları gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla 18 defa istişare toplantıları yapılmış ve toplantılar neticesinde alınan kararlar bakanlığımıza iletilmiştir. Bakanlığımın her askından sonra gerek kamu kurumları gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla ile birlikte çalışmalar yapılmıştır. Bu süre zarfında bakanlığımız birçok düzenleme yapmıştır. Bunlar, 2040 yılı için öngörülen nüfus projeksiyonu 568 bin 10 kişiden 700 bin kişiye çıkartılmıştır" dedi.
 
Şehrin fiziksel gelişimine engel teşhis eden ekolojik öneme sahip planın kaldırıldığını da kaydeden Kandemir, şunları kaydetti: 
“Güney çevre yolu Sarıçubuk bölgelerine küçük sanayi alanları planı eklenmiştir. Kuzey çevre yolunda güzergah değişikliği yapılarak, bu yolun Harput ile bağlantısı yapılmıştır. Lojistik ve depolama alanlarında ciddi anlamda düzenlemeler yapılmıştır. Güney çevre yolu ile kent merkezi arasında kalan bağ, bahçe nizamındaki alanlar kentsel yerleşim alanları olarak düzenlenmiştir. Şahin Kaya bölgesinde geniş bir alan kentsel gelişme alanı olarak ayrılmıştır. Malatya-Elazığ karayolu üzerinde yer alan üniversite alanının yanına büyük alan kullanımı gerektiren kamu kuruluş alanları eklenmiştir. Valiliğimizin ve belediyemizin büyük destekleri ile şehrimizin gelişimine ciddi katkı sağlayacak taleplerin büyük büyük bir bölümü plana işlettirilmiştir. Çevre düzeni planı 10 Kasım 2015 ve 10 Aralık 2015 tarihleri arasında bir aylık bir süre ile askıya çıkartılmıştır. Bu süre zarfında söz konusu plana dair itiraz başvuruları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze yazılı olarak yapılacaktır. Müdürlüğümüze yapılacak olan itiraz başvuruları değerlendirilmek üzere bakanlığımıza gönderilecektir.”
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet