Elazığ'da muhtarlara eğitim

Elazığ İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Adres Kayıt Sistemi ve Evlendirme Yönetmeliği hakkında muhtarları bilgilendirdi.

Elazığ'da muhtarlara eğitim Güncel
Elazığ İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından muhtarların Adres Kayıt Sistemi ve Evlendirme Yönetmeliği hakkında bilgilendirilmesi için öğretmenevinde toplantı düzenledi. Toplantıda, Elazığ Merkez İlçe Nüfus Müdürü Metin Baş ve nüfus şefleri muhtarlara bilgilendirme yaptı. Adres işlemlerinin yerleşim yeri adresi ve diğer adres olmak üzere 2 şekilde beyan edildiğini belirten Baş, “Beyanlar nüfus müdürlüklerine yapılmaktadır. Yerleşim yeri adresi bir kişinin sürekli kalmak niyetiyle beyan ettiği adres yerleşim yeri adresi olarak geçmektedir. Yerleşim yeri olmadan ikinci bir adres bildirmek durumu söz konusu değildir. İkinci adres bildirim şekli dediğimiz yazlık veya kışlık gibi kullanılan yerleşim dışı yerindeki adresleri diğer adres olarak bildirebiliyoruz" dedi.
 
Yerleşim yerini bildirmenin zorunlu olduğunu aktaran Baş, şunları kaydetti:
“Diğer adresi bildirme zorunluluğu yoktur. Yerleşim yeri adresinde kişiler bizzat kendileri müracaat ederek beyan etmek usulüyle yerleşim adresini bildirmektedirler. Vatandaşımı 20 iş günü içerinde yerleşim yeri adresini bildirmek zorundadır. Bildirmedikleri taktirde, bu süreyi geçirdikleri takdirde veya oturmadığı yerde gerçek dışı beyanda bulundukları taktirde bunlara idari para cezası uygulanmaktadır. Diğer adreste böyle bir zorunluluk yoktur. Adres bildirme zorunluluğu olmadığı gibi kişilerin inisiyatifine bırakılmıştır. Bildirmesi halinde beyanını alıyoruz. Bildirmediği halinde niye bildirmedin demiyoruz.”
 
Daha sonra muhtarlara evlendirme yönetmeliği hakkında da bilgi verildi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet