Elazığ'da çilek üretimi geliştiriliyor

Elazığ'da önemli bir yer tutan çilek üretiminin çeşitlerinin artması için başlatılan çalışmalar kapsamında 6 farklı türün denenmesine başlandı.

Elazığ'da çilek üretimi geliştiriliyor Güncel
Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Maden ile Kovancılar ilçelerinde çilek çeşit demonstrasyonu kuruldu. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen çilek çeşitlerinden Eren, Dorukhan, Hilal, Erenoğlu, Ata ve Doruk türlerinden 15 bin adet fide getirilerek, ekildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmali Gürbüz, “Elazığ'da önemli bir yer tutan çilek yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla verimi yüksek sofralık ve sanayilik yeni çilek çeşitlerini ilimize kazandırmak için il müdürlüğümüz tarafından çalışma yapıldı. Yapılan çalışmada Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen 6 farklı çilek çeşitlerinden 15 bin adet fide temin edildi" dedi.
 
Gürbüz, temin edilen çeşitlerin demonstrasyon amaçlı ekiminin merkez Kuyulu ile Maden ilçesi Gezin ve Kovancılar ilçesi Şenova köyünde yapıldığını da aktardı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet