Elazığ’da ‘Vahyin Muhafızı’ semineri

Elazığ'da İlim ve Kültür Öğrenci Topluluğu, İlmi Araştırma Öğrenci Topluluğu ve Necip Fazıl Fikir ve Sanat Topluluğu’nca “Vahyin Muhafızı Hübeyb Bin Adiy” adlı seminer düzenlendi.

Elazığ’da ‘Vahyin Muhafızı’ semineri Güncel
Elazığ Mustafa Temizer Konferans Salonu’ndaki seminere Siyer Vakfı Başkanı Muhammet Emin Yıldırım ile öğrenciler katıldı. Programda konuşan Yıldırım, Hübeyb Bin Adiy dendiğinde Kur'an'ın bir genci nasıl yetiştirdiğini ve bu sorunun cevabının onda görüleceğini belirterek, “Kur'an nasıl muhafız olunur, hafız olmuştur da bir de işin muhafızlık yönü vardır. Kur'an'a nasıl muhafız olunur. Bunu onun hayatında görürsünüz. Kur'an’a nasıl bir derin sevda ile bağlanılır. Gerçekten aşk, sevda hayata nasıl intikal ettirilir bunu onun hayatında görürsünüz. Kur'an yolunda ilk günden son güne kadar  iman heyecanı nasıl yaşlanmadan, hayat yaşlanır da iman heyecanı yaşlanmadan her gün gençleşir, bunu görürsünüz. Kur'an yolunda nasıl ölünülür onu da bize öğretir ve gösterir" dedi.
 
Bütün bunların hepsini Allah’ın resulü ile sadece 4 yıl olan bir insanın üzerinden öğrendiklerini aktaran Yıldırım, “Ben bazen kardeşlere şöyle bir şey söylüyorum. 4 yıl olan birlikteliğinin üzerinden biz bu kadar konuşuyorsak ya 23 yıl beraber olan Hz. Ebubekir üzerinden ne kadar konuşmamız gerekir. Ya 6 yıl geç gelmesine rağmen o geç gelişinin basamaklarını ikişer ikişer çıkıp Allah resulü sonra yaşadığı o dönem zarfında özellikle de hilafete gelip 10 buçuk yıl o hilafeti adalet eksenin de yöneten, gösteren Ömer'ül Faruk üzerinden neler söyleriz.  Ya Peygamber evine iki kez damat olan Hz. Osman. Ya Allah resulü, ‘ben ilim şehriyim alde onun kapısıdır’ deyip,  işaret eden ve bu yönüyle risalet davasında bambaşka bir yeri olan Hz. Ali'yi eksen aldığınız zaman neler söylersiniz bunu da artık siz tasavvuf edin" diye konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet