Elazığ'da 20 hafız diploma aldı

Elazığ’da hafızlık eğitimini tamamlayan 20 kadın hafıza diplomaları verildi.

Elazığ'da 20 hafız diploma aldı Güncel
Elazığ Müftülüğü Edibe Can ve Hacı Sıdıka Dumandağ Kur’an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 20 kadına törenle diploma verildi. Edibe Can Konferans salonunda yapılan törene, İl Müftüsü Peyami Güngör, Kur’an kursu hocaları, öğrenciler, aileleri ve çok sayıda davetli katıldı. Güngör, Elazığ Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en önemli hizmetlerinden birisinin Kur’an kursu hizmetleri olduğunu söyledi. Cami ve irşat hizmetlerinin yanında en çok önem verdikleri hizmetlerden birinin de Kur’an kursları olduğunu belirten Güngör, “Özellikle Kur’an kurslarımızda hafızların yetişmesi için gerekli çalışmaları hep beraber yürütmekteyiz. Allah’a şükürler olsun ilimizde son yıllarda hem Kur’an kurslarımızın sayısında hem yetişen hafızlarımızın sayısında bir gelişme ve ilerleme vardır. İleride daha da iyi olacaktır. Bu sene de yine Edibe Can Kur’an ve Hacı Sıdıka Dumandağ kursumuzda 20 tane hafız kızımız Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek ve yapılan sınavlarda da başarılı olarak hafızlık belgelerini almaya hak kazandı” dedi.
  
“KUR’AN-I EZBERLEYENLER BU ÜMMETİN EN ŞEREFLİLERİDİR”
Hafızlığın peygamber mesleği olduğunu ifade eden Güngör, “İlk hafız peygamberimizdir. Efendimiz kendisine nazir olan ayeti kerimeleri önce kendisi ezberlerdi, daha sonrada vahiy katiplerine yazdırırdı. da Ashab-ı İkram da yine o Kur’an ayetlerini ezberlerlerdi. Çünkü Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’i kendisinin indirdiğini ve kendisinin muhafaza edeceğini beyan etmiştir. İşte Kur’an-ı Kerim’in muhafaza edilmesi, korunması o Kur’an’ı Kerim’i satırlardan satırlara, kalplere, gönüllere aktarmak suretiyle ancak bu mümkün olmaktadır. Onun için de bin 400 küsur sene önce nazir olan Kur’an-ı Kerim ayetleri günümüze kadar hiç değişmeden, tahrip edilmeden, harfi harfine, zamanımıza kadar gelmiştir. Çünkü o Kur’an-ı ezberleyen hafızlar vardır. Onları sayesinde Kur’an-ı Kerim ayetleri ezberlenmektedir. Dolayısıyla da peygamber efendimiz hafızları, Kur’an-ı ezberleyenleri bu ümmetin en şereflileri olarak ad etmiştir” diye konuştu.
 
Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 20 hafızın diplomaları İl Müftüsü Peyami Güngör tarafından verildi. Diplomalarını alan hafızlara ve din görevlilerine çeşitli hediyeler verilirken, program Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahi korusunun dinletisi ile sona erdi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet