Vali Zorluoğlu basınla bir araya geldi

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu düzenlenen bir kahvaltı programı ile Elazığ’da faaliyet gösteren basın kuruluşlarında görev yapan muhabir ve kameramanlarla bir araya geldi. Vali Zorluoğlu toplantıda Elazığ’da yürütülen önemli çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vali Zorluoğlu basınla bir araya geldi Güncel

Vali Zorluoğlu Elazığ’da faaliyet gösteren yerel televizyon kanalları, haber ajansları ile gazetelerde çalışan ve sahada görev yapan basın muhabir ve kameramanlarla bir araya gelerek sohbet etti, açıklamalarda bulundu.

Özel bir tesiste düzenlenen programa basından sorumlu Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özcan Yalçın ile Elazığ’da faaliyet gösteren basın kuruluşlarında görev yapan muhabir ve kameramanlar katıldı.

Sohbet ortamı içerisinde geçen programın ardından Vali Zorluoğlu Elazığ’da tarım, sanayi, eğitim, sağlık ve turizm gibi alanlarda yapılan yatırımlar ve bazı projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vali Zorluoğlu: Elazığ’da Göreve Başlayalı Bir Yıl Oluyor

Vali Zorluoğlu şunları söyledi “Göreve geldiğimiz günden buyana bizimle beraber alanda görev yapan genç basın mensupları ile beraber bugün kahvaltılı programda bir araya geldik. Kendileriyle sohbet etme imkânı bulduk.

Bugünlerin benim için iki önemi var, bunlar hem Elazığ’a göreve başlamamın birinci yılı hem de babamı kaybetmemin birinci seneyi devriyesidir. Bu vesile ile rahmeti Rahmana kavuşan bütün geçmişlerimize bir kez daha rahmet diliyorum.

Elazığ’da görev yaptığımız bu bir yıllık süre içerisinde neleri yaptık, neleri yapamadık bunların muhasebesini yapmaktayız. Bu bir yıl içerisinde Elazığ’ı tanıma, sorunları görme ve bazı sorunlara da çözüm getirme imkânı bulduk. Bir kısmı ile ilgili de çözüm önerileri geliştirdik, bunları önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz ve uygulamaya koyacağız.

Elazığ Teröre Geçit Vermeyen Bir Şehir

Elazığ ülke için önemli bir kent, milli ve manevi değerlerin çok yoğun bir şekilde yaşandığı ve önemsendiği bir şehirdir. Teröre karşı dimdik ayakta durmuş, teröre ve teröriste geçit vermemiş bir şehirdir. Bu bakımdan Türkiye’de çok önemsenen, önem verilen bir yerdir. Elazığ’daki bu yapının, bu sosyal dokunun muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de Elazığ’ın artık dışarıya göç vermemesi lazımdır. Bu göçün önlenmesi için yapılması gerekenlerin başında tarım ve sanayi yatırımlarının artırılması gelmektedir.

Tarım Elazığ İçin Önemli Bir Sektör

Uluova Projesi Elazığ için çok önemli bir projedir. Uluova Projesi yaklaşık 23 bin hektar alanın suyla buluşması demektir. Elazığ’da insanların tarımla toprakla buluşması ve toprağına bağlanması demektir. Göçü önlemeye dair önemli bir projedir. Elazığ bir tarım şehridir, tarım konusunda ciddi bir potansiyel bulunmaktadır. Kuzova ve diğer sulama yatırımlarının da tamamlanması ile tarımsal üretim birkaç kat artacaktır. Kalkınma Kurultaylarında tarım öne çıkan bir sektör olarak belirlenmese de bana göre eklenmesi gereken bir sektördür.

Elazığ’ın Teşvikte Doğru Anlatmaya Çalışıyoruz

Elazığ’ın 2012 yılından sonra teşvikte 4. Bölgede yer alması özel sektör yatırımlarında bir azalmaya neden olmuştur. Bunun devamında da istihdamda ve yatırım oranlarında da bir azalış meydana geldi. Yatırımlarda neredeyse yarı yarıya bir azalma olduğu değerlendirilmektedir. Şimdi hükümet nezdinde bir teşvik çalışması başlatıldı, biz bu süreçte Elazığ’ı doğru anlatma gayreti içerisindeyiz. Milletvekillerimiz de Elazığ’ın bu dejavantajlı durumunu avantaja çevirmeye gayret etmekteler. Şehir olarak bütün kurum ve kuruluşlarla bu konuda çaba göstermekteyiz, umarım iyi bir netice alırız.

Elazığ Eğitimde İyi Bir Noktada

Eğitimde Elazığ’ın bulunduğu yerle ilgili yapılan yorumlar bize ve eğitim camiamıza haksızlıktır. Elazığ eğitimde asla 70’li sıralarda değildir, ülke ortalamasının üzerinde ve ilk 40 içerisindedir. En son yapılan TEOG sınavı sonuçlarından da bunu ölçmek mümkündür. Elazığ’da eğitimle alakalı önemli hedeflerimiz var. Bunlardan bir 2023 yılında tamgün eğitim hedefidir. Elazığ ve ilçeleriyle birlikte yaklaşık bin yeni derslik yapılması lazımdır. Önümüzdeki yıllarda merkezi bütçe ödenekleri, özel idare imkânları ve hayırseverlerin katkıları ile bu hedefi yakalayabileceğimizi düşünmekteyiz. Bu hedef Elazığ’da eğitim kalitesine çok ciddi katkı yapacaktır. Bütün hayırseverleri de bu konuda katkıda bulunmaya davet ediyorum.

Şehrin Batısına Butik Yeni Hastaneler Yapılmaktadır

Sağlık alanında da Elazığ’da önemli düzenlemeler ve yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Eğitim Araştırma Hastanemiz bünyesinde yeniden düzenlenen çocuk ve kadın doğum acil ile acil servis ve yoğun bakım üniteleri bu alanda yaşanan sıkıntıları sona erdirecektir. Elazığ’da sağlık kurumları hep şehrin doğusunda bulunmaktadır. Bu sebeple şehrin batı taraflarında ilk basamak sağlık hizmetleri verilebilecek hastaneler yapmak istiyoruz. Şehir Hastanesi de hedeflendiği gibi 2018 yılında tamamlanacaktır. Bu hastane ile birlikte o bölgede önemli bir şehirleşmenin olacağını da öngörmekteyiz.

Turizmle Alakalı Önemli Çalışmalarımız Var

Terör hadiseleri birçok ili olduğu gibi Elazığ’ı da olumsuz şekilde etkilemiştir. Turist sayısı bir önceki yıla göre azalmıştır. Devletimiz kararlıdır, inşallah bu terör hadisesi sonlandırılacaktır. Bu hadiselerin neticelenmesi ile Elazığ yine önemli miktarda turist çekecektir.

Turizmle alakalı olarak özellikle Harput’la ilgili olarak çalışmalarımız bulunmaktadır. En son projemiz Diyanet Eğitim Merkezi ile ilgili açıkladığımız külliye projesidir. Proje ile Diyanet Eğitim Merkezi binalarını yıkarak Harput’un dokusuna uygun gerçek bir külliye inşa edeceğiz. Bu proje Harput’a çok önemli bir değer kazandıracaktır.

Yaz Aylarında Harput’ta Kalmayı Düşünüyorum

Valilik ve Özel İdare olarak Harput’a yeni konaklar yaparak hizmete sokacağız. Bu konaklardan birine ben de yaz aylarında taşınmayı düşünüyorum. Bunu kendi rahatlığımız için değil, şehrin valisinin Harput’ta ikametinin Harput’a getireceği katma değer için düşünmekteyiz. Hatta mümkün olursa bazı günler günlük mesaimizi orada vererek Harput’ta çalışmayı düşünüyorum. Ama tabii ki asıl önemli olan Harput’un tarihi dokusuna uygun olarak yeniden imarıdır.

Bununla alakalı olarak hazırlanan cazibe merkezleri projemiz Kalkınma Bakanlığından kabul gördü, bu proje tutarı 50 -55 Milyon kadar olan bir projedir ve gerçekleştiği takdirde Harput’ta çok önemli yatırımlar yapılacaktır. Elazığ cazibe merkezi iller arasında giren sekiz ilden birisidir. Biz de bu kapsamda önceliği Harput’a vermiş durumdayız. Bu proje ile Harput’u çok daha cazip bir turizm merkezi haline getirmiş olacağız.

Hazar Gölü’nün İmar Planlaması Yapılacak

Hazar Gölü ile ilgili olarak da Valilik olarak önemli çalışmalar içerisindeyiz. En son Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gölün etrafıyla alakalı olarak 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarını yapmak için yetki istedik. Bu yetkinin gelmesinin ardından Özel İdare marifetiyle Hazar Gölü’nün etrafının 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarını süratle tamamlayacağız. Bu Hazar Gölü etrafında belli bir alan içerisinde fonksiyon verilerek yatırımcıların çok rahatlıkla yatırım yapabilir hale gelmeleri anlamına gelmektedir.

Hazar Baba İle İlgili Yatırım Tekliflerine Açığız

Özel önem verdiğimiz yatırımlardan biri de Hazar Baba Kayak Tesisleridir. Bu tesisimize şu ana kadar maalesef iyi bir yol bile yapılamamış durumdadır. İlk etapta bu yıl içerisinde tesisin yolunu oradaki dokuya uygun bir şekilde yapacağız. Akabinde de orada kış turizmine uygun konaklama imkânları olan bir tesisin yapılabilmesi için özel sektörle görüşmelerimiz sürüyor. Tekliflere açığız, bu tesisleri uzun süreli olarak kiraya verebiliriz.

YİMPAŞ Binasına Kazma Vuruluyor

YİMPAŞ binası uzun süredir Elazığ gündemindeydi, bu sorun çözüldü. En son belediye meclisi o alanı ticari alandan kamu alanına çevirdi. Özel İdare üzerinden de bu binanın yıkım ihalesini yapıyoruz. Çok kısa bir süre sonra o alana kepçeyi sokacağız, o alanı atıl binadan kurtaracağız. Bundan sonra da sıra kazma vurmaya gelecek. O alanda çok güzel bir turizm meslek lisesi ve müştemilatı ardından da milli eğitim müdürlüğüne bir hizmet binası yapmaya başlayacağız”.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet