Başkan Yanılmaz, TRT Haber’e konuk oldu

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bugün TRT Haber’e konuk olarak, Hayır Çarşısı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Yanılmaz, TRT Haber’e konuk oldu Güncel

Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı, açıldığı günden bu yana ülke çapında uyandırdığı yankısını sürdürüyor. TRT Haber’in Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı’ndan gerçekleştirdiği canlı yayında ‘Elazığ Belediyesi önemli bir uygulamaya imza attı. İhtiyaç sahipleri için Hayır Çarşısı açıldı’ anonsuyla duyurduğu programda konuşan Başkan Yanılmaz, şunları kaydetti: “Elazığ kadim bir kültüre sahip bir şehirdir. Harput kültüründe Sarahatun Camii’nde bir Sadaka Taşı bulunurdu. Vatandaşlar zekâtlarını, sadakalarını araya bırakır, ihtiyaç sahipleri de sadece ihtiyaçları kadarını alırlardı. İşte bizim Hayır Çarşımız o misyonun bugüne yansımasıdır. Biz veren elden alıyor, ihtiyaç sahiplerine aktarıyoruz. Elazığ Belediyesi olarak köprü görevi görüyoruz, hayır sahipleri ile ihtiyaç sahiplerini birbirlerini görmeden buluşturuyoruz. Bir evin ihtiyacı olan ne varsa burada bulmak mümkün. Hedefimiz bu şehirde ben bu akşam çocuklarıma yedirecek ekmek bulamadım diyecek kimsenin kalmamasıdır. Sizin aracılığınızla bir kez daha seslenmek istiyorum. İhtiyaç sahibi hemşehrilerimiz bize ulaşsınlar, biz ihtiyaçlarını karşılayalım.”

Hayır Çarşısı’nın işleyişi hakkında da bilgi veren Başkan Yanılmaz, “İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımıza her ay 250 kontörlük kart veriyoruz. Burada her ürünün bir kontör değeri var. Ancak buradaki ürünler piyasa fiyatının yüzde 15, yüzde 20’lik bir değeri var. Dolayısıyla bu kartla esasında vatandaşlarımıza bin TL’nin üzerinde alış-veriş yapma imkanı sağlıyoruz. Bu projeyle Elazığ’da ihtiyaç sahibi kimseyi bırakmayacağız” dedi.

Elazığ Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda pek çok projeyi hayata geçirdiklerini, ancak en önemli proje olarak Hayır Çarşı’nı gördüklerinin altını çizen Başkan Yanılmaz, “Biz bu şehirde yönetici olarak, bu şehirde yaşayanlar olarak bir aile evinde içecek çorba bulamıyorsa, kendimizi bundan sorumlu hissederiz. Biz bu hissiyatla çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet