Yatırımlar açısından en önemli sorun arsa tahsisidir

Elazığ Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Milli Emlak Müdürü Davut Avı, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Oda Üyelerinin katılımı ile yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Alan, Elazığ’da hazine arsalarının listelenerek yatırımcılara sunulması hususunda talepte bulundu.

Yatırımlar açısından en önemli sorun arsa tahsisidir Güncel

Başkan Alan konuşmasında, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Defterdarlığı işbirliğinde, bugün Odamızda gerçekleştirmiş olduğumuz ‘Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisi’ konulu bilgilendirme toplantımıza teşriflerinizden dolayı hepinize şahsım ve Odamız adına teşekkürlerimi sunuyorum.

İstihdam yaratıcı teşvik belgeli yatırımlar için, gerçek ve tüzel kişilere, belirtilen kamu idarelerine ait arsa ve arazilerin tahsisine ilişkin olarak devletimizin önemli bir desteği söz konusudur. Biz Oda olarak, ilimizde yatırımların artması, ihracatın yükselmesi ve bunlara bağlı olarak istihdamın artarak halkımızın refah seviyesinin yükselmesini istiyoruz. Defterdarlığımız ve Milli Emlak Müdürlüğümüzün ilimizde özellikle yatırımcıların istifadesine sunulacak hazine arsalarının yer, yatırım konusu ve büyüklükleriyle ilgili bir çalışma yapması çok büyük bir hizmet olacaktır. Bugün ilimizdeki yatırımlarla ilgili en önemli sorunların başında bu konu gelmektedir.

Odamızı ziyaret eden girişimcilerimizin bu konularla ilgili bilgi talebi de maalesef karşılanamamaktadır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz bu konuda yapılacak olan her türlü çalışmada Defterdarlığımızın yanında olmaya ve her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Yatırımcıların Öz Sermayesini Arsaya Yatırmaları Doğru Değil…

Elazığ Defterdarı Erdoğan Yıldıraner’de bilgilendirme toplantısında kısa bir değerlendirme yaparak, yatırımcıların öz sermayelerini arsaya yatırmamaları tavsiyesinde bulunarak “Teşvik Yasası kapsamında en önemli desteklerden biri şüphesiz ki, bedelsiz arsa tahsisleridir. Yatırımcıların bu anlamda öz sermayelerini arsa yerine işletme sermayesi olarak kullanmaları arsa sorununu ise hazineden karşılamalarını bekliyoruz. Bu noktada en karlı müracaat şekli ya Teşvik Belgeli yatırımlarla yada irtifak hakkı kullanılarak yapılmasıdır. Defterdarlığımız Milli Emlak Müdürlüğü bu konuda tüm yatırımcılarımıza yardımcı olmakta ve gerekli her türlü kolaylığı göstermektedir” dedi.

Elazığ Ülke Genelinde 6. Sırada…

Açılış konuşmalarının ardından bir sunu yaparak “Kamu Taşınmazlarının Tahsisi” usul ve yönetmeliği hakkında bilgiler veren Milli Emlak Müdürü Davut Avcı, ilin Teşvik Yasası kapsamında istenilen ve iş dünyası tarafından arzu edilen bir yerde olmamasın karşın bedelsiz arsa tahsislerinde Elazığ’ın ülke genelinde 6. Sırada yer aldığını ifade etti. Avcı konuşmasında, bedelsiz arsaların tahsisi konusunda ellerini bağlayan en önemli sorunların başında ilin büyük bir bölümünün kadastro çalışmalarının tamamlanmış olmasını gösterdi. Avcı konuşmasında, “İlimiz merkezde yer alan Safran’da halen mera arazisi var. Şehrin ana merkezlerinde bu konuyla ilgili halen sıkıntılar var. Toplulaştırma, Orman, Mera, Yenileme hususlarında ilin çok büyük bir bölümü bekleme aşamasında dolayısı ile Milli Emlak Müdürlüğü olarak bizim de elimiz bu konuda bağlı. İnşallah tüm bu çalışmalar 2-3 yıl içerisinde tamamlanarak bedelsiz arsa konusunda daha rahat hareket edebileceğimiz bir süreç yakalarız. Ancak şu an ortalama her ay 2 yada 3 dosyayı Bakanlığımızın onayı için gönderiyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet