Yatırım izleme biriminin çalışmaları değerlendirildi

Elazığ Valiliği bünyesinde oluşturulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi il genelindeki yatırımları izleme ve raporlama çalışmalarını sürdürüyor. Elazığ Valiliğinde yapılan bir toplantıyla birimin faaliyetleri değerlendirildi.

Yatırım izleme biriminin çalışmaları değerlendirildi Güncel

Toplantıya Vali Murat Zorluoğlu, Elazığ Milletvekilleri Ömer Serdar ve Ejder Açıkkapı ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi görevlileri katıldı.

Vali Zorluoğlu: Yatırımların Kütüğünü Tutuyoruz

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi’nin Elazığ’daki yatırımların kütüklerini çıkardığını kaydeden Vali Zorluoğlu şunları söyledi, “Milletvekillerimizin önerileri doğrultusunda kurduğumuz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi’nin çalışmalarını ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Birimimizin çalışmalarına gösterdiğiniz ilgi nedeniyle teşekkür ediyorum. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi kurulduğu günden buyana önemli işlere el atmış, yatırımlarla alakalı toplantılar gerçekleştirilmiş, evvelemirde Elazığ’da yürütülmekte olan yatırımların durumları belirlenmiş, bir proje kütüğü gibi oluşturularak izlenmeye başlanmıştır. Bütün kamu yatırımlarının son hali Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi’nde güncel olarak tutulmakta ve izlenmekte, bizlerle sizlerle de paylaşılmaktadır. İlimizin gündeminde yer alan teşvik sistemi ile alakalı olarak da birkaç ayrı çalışma yaptırdık. Bu çalışmalar önceki teşvik uygulamalarının sonuçlarını mukayese eden çalışmalardır. Elazığ’da kurulması planlanan Enerji Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yapılan etüt çalışmaları da bu birimimiz tarafından gerçekleştirildi, onu da şimdi değerlendireceğiz. Onun dışında Elazığ’ın gündeminde yer alan Harput Cazibe Merkezi Projesi, Diyanet Eğitim Merkezi Projesi, Uluova Sulama Projesi gibi büyük projeler ile bir takım küçük ölçekli projelerin durumları da bu birimimiz tarafından izlenmektedir. 

Toplantıda daha sonra Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi’nin takip ettiği projelerin son durumları hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Serdar: Merkezde Ciddi Çalışmalar Yapılıyor

Toplantı sonucunda bir değerlendirme yapan Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi’nin çalışmaları ve faaliyetleri ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdik. Merkezimiz ciddi çalışmalar yapmış, bunu görmek mutluluk vericidir. Yatırımların hangi aşamada bulundukları ile ilgili takipler çok iyi gerçekleştirilmiştir. Enerji Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili hazırladıkları çalışmalar ciddi bir aşama kazanmış durumdadır. Elazığ için de bölge için de çok ciddi bir projedir. Harput Cazibe Merkezi Projesi de Bakanlıkta onay aşamasında, biz de bunu takip edeceğiz. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi ciddi ve örnek bir çalışma yürütmektedir. Teşvik konusunda da değerli bir sunun yapıldı, tarihsel süreci, uygulama durumu ve nasıl dejavantajlı hale geldiğini anlatıldı. Önümüzdeki günlerde Ankara’da teşvik konusunda aktif görüşmelere başlayacağız, öneri olarak sunacağımız raporumuz hazır olmuş durumdadır ” dedi.

Açıkapı: Merkezin Çalışmaları Yol Gösterici

Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı ise “Yapılan bu işin çok önemli olduğuna inanmaktayız. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi ile birlikte Elazığ’la alakalı birçok konuda çözüm odaklı çalışma yürütmekteyiz. Buradan çıkacak çalışmalar bizlere yol ve yöntem gösterecektir. Harput Cazibe Merkezi, Enerji İhtisas OSB, Diyanet Eğitim Merkezi Külliyesi gibi yapılan proje çalışmaları ilimize çok ciddi katkılar sağlayacaktır.  Teşvik konusunda yapılan çalışmalar da bizim ilgili temaslarımızda derdimizi ifade etmemize katkı sağlayacaktır. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi’nden çıkacak projeler ile Elazığ’a daha güzel işler yapabilmenin, çok konuşmadan çok iş yapmanın peşindeyiz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet