18 Mart Çanakkale zaferinin 101. yıl dönümü

Tarihe altın harflerle ‘Çanakkale geçilmez’ diye yazdıran şanlı zaferin 101. yıl dönümünü kutluyoruz.

18 Mart Çanakkale zaferinin 101. yıl dönümü Güncel

VALİ ZORLUOĞLU’NDAN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ MESAJI
Türk milletinin inancının, iradesinin, azminin ve bağımsızlık mücadelesinin en büyük destanı olan Çanakkale Savaşı, yalnız bizim değil dünya tarihinin de en önemli savaşlarından biridir.

Çanakkale zaferi, tarihe yazılmış eşsiz bir kahramanlık örneğidir.  Bu zafer,  öyle bir inanç ve ruhla yazılmıştır ki  sadece sayısal gücün  ve donanım üstünlüğünün savaşı kazanmada tek başına yeterli olmayacağını  adeta dünyaya kanıtlamıştır.  Vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutan, bağımsız ve hür yaşama düşüncesinden hiçbir zaman taviz vermeyen ecdadımızın  “Çanakkale Geçilmez ! ” diye haykıran  bu sağlam ve sarsılmaz inancı neticesinde,  bizler bir asırdır bu topraklar üzerinde güvenle yaşamaktayız. 

Türk harp tarihinde eşine az rastlanır  bir kahramanlıkla canlarını feda eden  ve istiklalimizi eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimize ithafen milli şairimiz Mehmet Akif; 
“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın,
Gömelim gel seni tarihe, desem sığmazsın.” diyerek o kahraman vatan evlatlarına  duyulan minnet ve şükran duygularını ifade etmeye çalışmıştır. 

Çanakkale’de  kahramanca  savaşıp  şehit düşen ecdadımızın  bizlere emaneti olan bu mukaddes vatanımızı, bağımsızlığımızın sembolü bayrağımızı, sorumluluğumuzun bir  idraki olarak  geçmişten aldığımız ilhamla her geçen gün aynı şuur ve inançla  daha yükseklere taşıma kararlılığını göstereceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101’inci  yıl dönümünde Çanakkale’de tarih yazarak  bu toprakları bize vatan olarak bağışlayan Gazi Mustafa Kemal  Atatürk  ve silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi  sonsuz rahmetle anıyor,  gazilerimizi  minnetle yad ediyor,  aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.


MİLLETVELİ ÖMER SERDAR'DAN 18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLER GÜNÜ MESAJI
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi,  o güne kadar tarihin tanık olmadığı, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, iman, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile vermiş olduğumuz ve dünya tarihine adımızı altın harflerle yazdırdığımız bir kahramanlık mücadelesidir. Milletimizin yeniden diriliş destanı olduğu gibi dünya tarihinin de seyrini değiştiren bir kardeşlik abidesidir.

Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun vatan toprakları için savaşmış ve bugün Çanakkale’de omuz omuza yatan şehitlerimiz milletimizin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin de en güçlü örneğidir.

Bu güzel vatan için 250 bin şehidin verildiği eşine rastlanır bir savaş daha yoktur. Birlik ve beraberliğiyle birçok zorluğun üstesinden gelmiş aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlere imza atmıştır. Vatan toprakları için canlarını seve seve vererek, bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı, bağımsızlığımızı, sarsılmaz imanlarıyla eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olamayan bir destan yazmış,  kendisinden çok daha güçlü bir orduyu Çanakkale Boğazı'nın sularına gömerek, bize gururla anlatacağımız bir zafer, huzurla yaşayacağımız bir vatan bırakmıştır. Milletçe, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti, her geçen gün aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşıyıp, bir yandan ülkemizi geleceğe dünya milletleri arasında hak ettiği yere taşımak için mücadele verirken, diğer yandan bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya ve yüceltmeye devam etme gayreti içinde olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle,  vatan toprakları için canını feda ederek şehitlik mertebesine erişmiş şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.


BAŞKAN YANILMAZ’DAN ÇANAKKALE ZAFERİ’Nİ ANMA MESAJI
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, imkânsızın hakikate dönüştüğü bir inanç mücadelesi olarak tarihte yerini alan Çanakkale Zaferi’nin aziz şehitlerini, rahmet ve şükranla andıklarını söyledi.

Başkan Yanılmaz iman ve inanç zaferi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde yayımladığı mesajında şunları kaydetti: "Aziz ecdadımız 101 yıl önce vatan, millet ve bağımsızlık sevdasını ve kararlılığını en güçlü şekilde, tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu millet, vatanına birlik ve beraberliğine yönelik tehditler karşısında daima dimdik durmuş, bu uğurda canını dahi feda etmekten kaçınmamıştır. Tarihe altın harflerle kazınan Çanakkale Destanı, bunun en güzel örneğidir. Çanakkale zaferi, birlik, beraberlik, dayanışma ve yokluk içinde var olmanın zaferidir, imkânsızın hakikate dönüştüğü bir inanç mücadelesidir. Vatanımız ve bağımsızlığımız uğruna şehadet şerbetini gururla içen aziz şehitlerimize her zaman minnettar kalacağız, milli birlik ve beraberlik içerisinde vatanımıza, bayrağımıza ve yarınlarımıza kararlılıkla sahip çıkacağız. Bu vesileyle bir kez daha Çanakkale Destanını yazan tüm şehitlerimizi saygı, rahmet, ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.”


ETSO BAŞKANI ALAN, ÇANAKKALE ZAFERİ ULUSUMUZUN DÜNYAYA HAYKIRIŞIDIR…
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdsir ALAN, “Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından olan Çanakkale zaferi,  halkımızın yoğun terör olaylarına maruz kaldığı bugünlerde milli birlik ve beraberliğin en güzel örneğidir” dedi.

Başkan ALAN mesajında; “18 Mart 1915 tarihinde zaferle sonuçlanan Çanakkale Savaşları, bizim en ağır şartlar altında dahi asla yenilgiyi kabul etmeyeceğimizin, bağımsızlık dışında bir alternatifimizin olmadığının dünyaya ilanıdır.

Millet olarak zor zamanlarda bir araya gelmeyi, kenetlenmeyi nasıl başardığımızı, vatan söz konusu olduğunda kimsenin canını dahi düşünmediğini herkes çok iyi bilmektedir. Bugün bu birlik ve beraberliğe daha da fazla ihtiyaç duymaktayız.

Ülke olarak bugün ulaştığımız noktayı en başta, vatan için canlarını feda etmekten çekinmeyen, vatan sevgisinin ne olduğunu, bağımsızlığın, özgürlüğün ne kadar yüce değerler içerdiğini gelecek nesillere gösteren kahraman şehitlerimize borçluyuz.

Bizlere ve bizden sonraki nesillere düşen, bu güzel toprakları sonsuza kadar barışın ve kalkınmanın yaşanacağı, herkesin bir arada daha güzel günlere ulaşmak hedefiyle, var gücüyle çalıştığı, dünyanın en çağdaş ve en gelişmiş ülkesi yapmaktır. Bu hedef bizim ulaşana kadar ve ulaştıktan sonra da asla dönmeyeceğimiz hayalimizdir.

Elazığ iş dünyası adına, bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale şehitlerimizi ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu topraklar için şahadet şerbetini içmiş tüm şehitlerimize bir kez daha Yüce Allah(c.c)’tan rahmet diliyor, saygı ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet