Bingöl Üniversitesi’ne yeni rektör

Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. İbrahim Çabak görevine başladı.  Eski Rektör Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş’ın YÖK Denetleme Kurulu üyeliğine atanmasının ardından bu görevi vekâleten yürüten Abdurrrahman Gül’den devralan Prof. Dr. İbrahim Çabak, düzenlenen törenle görevine başladı.

Bingöl Üniversitesi’ne yeni rektör Türkiye

SEÇİMLERDE EN YÜKSEK OYU ALMIŞTI
Bingöl Üniversitesi eski rektörü hemşerimiz Prof. Dr. Gıyasetttin Baydaş’ın YÖK Denetleme Üyeliğine atanmasının ardından rektörlük görevi vekâleten Prof. Abdurrahman Gül’e verilmişti.  Geçtiğimiz ocak ayı içinde Bingöl Üniversitesi rektörünü belirlemek için yapılan seçime altı aday katılmış, seçimlerde 151 öğretim üyesinden 136'sı oy kullanmıştı.

6 adayın katıldığı seçimlerde;  Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Çapak 73, Bingöl Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Abdurrahman Gül  52, Prof. Dr. Hüseyin Nursoy  4, Prof. Dr. Halil İbrahim Bulut 2, Prof. Dr. Tekin Şahin ve Prof. Dr. Cemalettin Erdemci birer oy almış,  1 oy boş çıkarken 2 oy da geçersiz sayılmıştı.

YÖK İLK ÜÇ İSMİ CUMHURBAŞKANLIĞINA TEKLİF ETTİ
Bingöl Üniversitesi rektörlük seçimleri sonucu 1 şubat 2016 tarihinde YÖK’e bildirilmiş, YÖK de ilk üç sıraya giren isimleri Cumhurbaşkanlığına sunmuştu. Uzun bir bekleyişin ardından geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bingöl Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Çabak atanmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. İbrahim Çabak,  dün itibariyle Bingöl Üniversitesi Rektörlük makamında yapılan devir teslim töreni ile görevine  başladı.

Bingöl Üniversitesi rektörlük görevini Prof. Dr. Abdurrahman Gül’den görevi devralan Prof. Dr. İbrahim Çapak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini  görevlendirmesi ile Bingöl’e gelerek göreve başladığını belirterek  “öncelikle beni bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Vekil Rektör Sayın Prof. Dr. Abdurrahman Gül ile Bingöl Üniversitesi’nin oluşumunda ve gelişimde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

HİZMET BAYRAĞINI DAHA ÜSTLERE TAŞIYACAGIZ
Her görevin bir bayrak yarışı olduğunu söyleyen Rektör Prof. İbrahim Çabak, bu güne kadar hizmet bayrağını taşıyan arkadaşlardan devraldığını ve bu görevle üniversiteyi daha iyi yerlere taşıma gayreti içerisinde olacaklarını ifade etti.

EVRENSEL BİR ÜNİVERSİTE HEDEFLİYORUZ
Evrensel bir üniversite kültürü oluşturmak için işbirliği, paylaşım, katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde herkesi kucaklayan bir anlayışla çalışmalara başlayacağını belirten rektör Çabak,  Üniversitemizi ve Bingölümüzü daha ileri götürmek için elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceklerini ifade etti.

PROF. GÜL: “YENİ REKTÖRÜMÜZE BAŞARILAR DİLİYORUM”
Devir teslim töreninde konuşan vekil Rektör Prof. Dr. Abdurrahman Gül, de  “görevi devralan Prof. Dr. İbrahim Çapak Hocamıza yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi.

PROF.DR. İBRAHİM ÇAPAK KİMDİR?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bingöl Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. İbrahim Çapak, 1971 yılında Bingöl’de doğdu. İlkokuldan sonra orta öğretimine de doğduğu ilde devam eden ÇAPAK, Bingöl İmam Hatip Lisesi’nden 1989 yılında mezun oldu.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek Öğrenimine başlayan ve 1994 yılında bu fakülteyi bitiren Çapak, kısa bir öğretmenlik görevinden sonra 1997 yılında Sakarya Üniversitesi’nde akademik hayata başladı.

Öğretmenlikle birlikte, mezun olduğu üniversitede yürüttüğü yüksek lisansını da aynı yıl içerisinde tamamladı. Doktora için Ankara üniversitesini tercih eden ÇAPAK, 2003 yılında Gazali’nin Mantık Anlayışı isimli tezi ile doktor unvanı aldı.

Akademik hayata başladığı Sakarya Üniversitesinde 2006 yılında doçent, 2012 yılda Profesör oldu. Bu fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı gibi değişik görevlerde bulundu.

2013 Ağustos ayında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesine geçiş yaptı. Burada Mantık Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Üniversitesi adına değişik ülkelerde araştırmalar yürüttü. İstanbul’da bulunduğu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi’nin yanında değişik üniversitelerde de alanı ile ilgili dersler verdi. Daha sonra Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini üstlendi. Bu görevi ile birlikte kurucularından olduğu Yakın Doğu Üniversitesi İslam Tetkikleri Merkezi Müdürlüğü ve KKTC ÖSYM koordinatörlüğü de yürüttü.

Başta Kültür Bakanlığı Yazmalar Genel Müdürlüğü yayın kurulu üyeliği olmak üzere birçok kurumda ve dergide yayın kurulu üyeliği ve editörlük yapmakta olan ÇAPAK evli ve iki çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir. ÇAPAK’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanan birçok çalışması bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet