Harput ile ilgili önemli sempozyum başladı

Harput’un binlerce yıllık tarihi mirasının korunması ve geleceğe taşınması çalışmalarına ışık tutmak amacıyla düzenlenen, “Harput’ta Tarihi Mirasın Korunması ve Restorasyonu Sempozyumu” başladı.

Harput ile ilgili önemli sempozyum başladı Güncel

Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, ELMÜTDER, Ticaret ve Sanayi Odası, Mimarlar Odası işbirliğiyle düzenlenen sempozumun açılışına Elazığ Belediye Başkan Yardımcıları Karahan Çelik ve Kazim Özgür, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Osman Avcıl, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris alan ile alanında uzman ve akademisyenler katıldı.

Kültür Park Mamurat-ül Aziz Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyumda konuşan Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Osman Avcıl, Elazığ Belediyesi KUDEB ve Fırat Üniversitesi gibi kuruluşlar öncülüğünde, Elazığ’da çok değerli projeler için çalışmalara başlandığına vurgu yaparak, bu yöndeki çalışmaların mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise Türkiye kültür mirasının korunması konusunda önemli ölçüde yol alındığını belirterek, “Türkiye’de kültür politikaları ve kültür mirasının korunmasına ilişkin konularda yeni kararlar alınarak geliştirilmek zorundadır” dedi.

Harput’un 3 bin yıllık tarihi geçmişiyle ülke, bölge ve Elazığ için büyük önem taşıdığını ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Karahan Çelik de, tarih boyunca çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Harput’un sahip olduğu tarihi, kültürel mirası korumanın herkes için görev olduğunu kaydetti.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç’ın oturum başkanlığı yaptığı sempozyumda, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zeynep Ahunbay  “Çağdaş Koruma Kuramı ve Türkiye’de Koruma Uygulamaları”, Çankaya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Önge “Mimari Mirasın Korunmasında Proje Süreci: Amaçlar, İlkeler ve Yöntem”, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden Yüksek Mimar Ömer Dabanlı “Tarihi Kargir Binalarda Yapı Sağlığı ve Deprem İzleme Uygulamaları”, İstanbul 1. Bölge Vakıflar Müdürlüğü’nden Dr. Olcay Aydemir ise “Restorasyon Uygulamalarındaki Yöntemler ve Örnekler” konularında sunum yaptılar.

Uzman ve akademisyenlerin katıldığı iki gün sürecek sempozyum, 26 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek 4. oturumunun ardından Harput’a düzenlenecek teknik gezi ve sempozyum galası ile sona erecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet