Kamu Sağlık-Sen'den bir hukuk zaferi daha

Kamu Sağlık -Sen Genel Başkanı Ümit Karataş ;''Hemşire üyelerine haksız verilen ''UYARI'' Disiplin Cezasına karşı dava açtıklarını ve Kamu Sağlık -Sen olarak bu davayı da kazanarak her zaman üyelerinin yanında olduklarını bir kez daha gösterdiklerini'' ifade etti.

Kamu Sağlık-Sen'den bir hukuk zaferi daha Sağlık

İdarelere açmış oldukları davalarla sağlık çalışanlarının mağduriyetlerini gidermeye devam ettiklerini beyan eden Kamu Sağlık -Sen Genel Başkanı Ümit Karataş sözlerine şöyle devam etti; Sendika Avukatlarımız aracılığıyla açtığımız davada Malatya Bölge İdare Mahkemesi Hemşire olarak görev yapan Sendikamız üyesine verilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ nun 125/B-a maddesi uyarınca verilen ''Uyarı'' cezasına yapılan itirazın reddine ilişkin Disiplin Kurulu kararını hukuka aykırı bularak iptal etti.

Sendikamızın açtığı davayı karara bağlayan Malatya Bölge İdare Mahkemesi, Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik’in 4. maddesinin ikinci fıkrasında, hakkında disiplin... soruşturması yürütülen devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisinin'de söz konusu maddede belirtilen disiplin ve yüksek disiplin kurullarında yer alacağının açıkça belirtildiğine dikkat çekerek,''davacının üyesi olduğu sendika temsilcisinin katılmadığı'' Disiplin Kurulu kararıyla verilen disiplin cezasında hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmadığına hükmetti.

Oy birliğiyle alınan kararda şu ifadelere yer verildi: “Bu durumda 04.07.2005 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik hükmü uyarınca 4. maddede yer alan disiplin kurulları ve yüksek disiplin kurulları için sendika temsilcisi bulundurma zorunluluğu getirilmesi nedeniyle bu madde kapsamındaki il disiplin kurulu için de sendika temsilcisi bulundurmasının zorunlu olduğu açık olduğundan, davacının üyesi olduğu sendika temsilcisinin katılmadığı Disiplin Kurulu kararıyla davacıya verilen dava konusu disiplin cezasında hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmamaktadır denildi.

Kamu Sağlık -Sen olarak; bir kez belirtmek isteriz ki, bizler idarelerin değil; sağlık çalışanlarının sendikasıyız. Çalışanlarımızın her zaman yanında ve destekçisi olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Konu ile ilgili açmış olduğumuz diğer davaların takibine devam etmekteyiz. Sonuçlar açıklandığında sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur'' dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet