Harput’un tarihi mirası canlanıyor

Elazığ Belediyesi KUDEB tarafından projelendirilen 19. yüzyıla ait Çahpur Çeşmesinde Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmaları başlatıldı. 

Harput’un tarihi mirası canlanıyor Güncel

KUDEB (Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu), Harput’un sahip olduğu binlerce yıllık tarihi mirasının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor. Elazığ Belediyesi KUDEB öncülüğünde başlatılan çalışmalarla, binlerce yıllık tarihe mensup Harput, tüm dönemlerin okunduğu ve yaşayan bir merkez haline getirilecek.

KUDEB tarafından Harput’ta başlatılan tarihi yapılara ilişkin çalışmalar doğrultusunda Harput Mahallesi’nde bulunan Osmanlı son dönemine ait tarihi Çahpur Çeşmesinde Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmalarına başlandı.

Başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Çahpur Çeşmesi çevresinde bir dizi çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirilerek, rekreasyon alanına dönüştürülecek. 

Kaderine terk edilerek unutulan tarihi bir miras olan Çahpur Çeşmesi KUDEB birimi uzmanlarının gerçekleştireceği çalışmalarla gelecek nesillere aktarılacak tarihi miras listesindeki yerini alacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet