Elazığ Belediyesi Ramazan'a hazır

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, onbir ayın sultan Ramazan ayında huzur ve kaynaşmaya vesile olacak ve manevi ruhuna uygun birbirinden özel programlarla, Elazığ’da Ramazan ayının taçlandırılacağını kaydetti. Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen, 500 kişilik iftar çadırı, tematik iftar programları, Kültür Park ve Harput Ramazan programları gibi pek çok organizasyon ile toplumsal dayanışmayı güçlendirilirken, vatandaşlar da Ramazan ayının farkını doyasıya yaşayacak. 

Elazığ Belediyesi Ramazan'a hazır Güncel

“İSLAM COĞRAFYASINDA AKAN KAN VE GÖZYAŞININ DİNMESİNİ DİLİYORUM”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, rahmet, bereket ve mağfiret ikliminin hakim olduğu Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Bu ay, sadece oruç tutma değil, aynı zamanda paylaşma ayıdır. Bizler hem acıyı, hem sevinci hem de ekmeğimizi paylaşan bir misyonun temsilcileriyiz. Son günlerde artan terör olayları sebebiyle şehit veriyoruz. Umarız büyük bir manevi huzurla idrak edilen Ramazan ayıyla birlikte bu saldırılar da sona erer ve ülkemiz huzura kavuşur. Ülkemizle birlikte başta Suriye, Irak olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan acı olaylar, akan kan ve gözyaşı nedeniyle yürekleri yakan, vicdanları sızlatan bir tabloyla karşı karşıyayız. Masum insanları hedef alan, insanın kutsal yaşam hakkını hiçe sayan saldırılar, derin endişe ve üzüntü yaratmaktadır. Diliyorum ki bu Ramazan ayı ile birlikte İslam coğrafyasında akan kan da son bulur.” Şeklinde konuştu.

Vatandaşların rahat ve huzurlu bir şekilde Ramazan ayını idrak etmeleri için her türlü tedbiri aldıklarını belirten Başkan Yanılmaz, Elazığ Belediyesi’nin tüm birimleriyle gerekli hazırlık ve önlemlere ilişkin çalışmalarını tamamladığını kaydetti.

ZABITA DENETİMLERİ 
Başkan Yanılmaz, vatandaşların sağlığının korunması ve güvenli ortamda alışveriş yapmalarının sağlanması amacıyla Zabıta Müdürlüğü olarak gıda üretimi ve satışı yapılan fırın, pastane, lokanta, şarküteri, manav vb. işyeri ve imalathanelerin sürekli denetleneceğini dile getirdi. 

ULAŞIM
Ramazan ayı ile birlikte toplu ulaşım araçlarına ilişkin yeni düzenlemelerin de yapıldığına dikkat çeken Yanılmaz, “Halkımızın iftar saatlerine yetişmeleri için iftardan önce son sefer hareket saati 19.30, iftardan sonra sefere ilk sefere başlama hareket saati ise 20.50 olarak belirlenmiştir” dedi.

HAPPUT’A ULAŞIM
Ramazan ayı boyunca Harput’ta düzenlenecek kültürel etkinliklere vatandaşların katılımlarında kolaylık sağlamak için de gereken önlemlerin alındığını anlatan Başkan Yanılmaz, Ramazan ayı süresince resmi toplu taşıma araçlarının sefer sayılarını artıracaklarını ve gece saat 01.00’e kadar otobüs seferlerin devam edeceğini belirtti. 

TEMİZLİK HİZMETLERİ 
Sürdürülen rutin temizlik çalışmalarına ek olarak Ramazan öncesi il genelinde bulunan ibadethanelerin halılarının yıkandığını, çevre temizliği yapılarak gül suyu ile kokulandırıldığını belirten Başkan Yanılmaz, “Karaçalı çeşmeleri, otobüs durakları, cami çevresi ile vatandaşların yoğun olduğu yerlerde kapsamlı temizlik çalışmalarımız devam edecek. Ramazan ayı boyunca temizlik faaliyetlerinin aksamaması için gündüz ve gece vardiyasında nöbetçi araç ve personel uygulaması yapılacak. Ramazan ayı boyunca ilimizde gerçekleştirilecek kültürel faaliyetler özenle takip edilerek, programların yapıldığı ilgili yerlerin çevre temizliği anında yapılacaktır” diye konuştu.

VETERİNER MÜDÜRLÜĞÜ
Başkan Yanılmaz, Ramazan ayı süresince vatandaşların daha sağlıklı ve rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince sürdürülen ilaçlama çalışmalarının da aralıksız devam edeceğini dile getirdi. 

İŞLETME VE İŞTİRAKLER MÜDÜRLÜĞÜ
Su arıza ve kanalizasyon hizmetlerinde rutin çalışmaların devam edeceğini dile getiren Başkan Yanılmaz, bu birimlerin sahur saatine kadar, Cumartesi ve Pazar günleri de nöbetçi ekiplerle hizmet sunacağını kaydetti. 

ELAZIĞ BELEDİYESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ
Ramazan ayının ibadet ayı olduğu kadar manevi duyguların da yoğun yaşandığı bir ay olduğunun altını çizen Başkan Yanılmaz, “Bizler Elazığ Belediyesi olarak bu manevi havanın daha da yoğun yaşanması amacıyla hem Harput, hem de Kültür Park’ta Ramazan etkinlikleri düzenliyoruz. Bu programlarda kesinlikle eğlence ve Ramazanın ruhuna aykırı gelebilecek gösterimler olmayacak. Her akşam teravih namazından sonra başlayacak programlarda, Kur’an tilaveti ve ülkemizin saygın ilahi, ezgi sanatçıları birbirinden güzel ilahileri seslendirecekler” diye konuştu.

KÜLTÜR PARK ve HARPUT’TA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ
Geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ramazan ayı boyunca Kültür Park Amfi Tiyatro ile Harput Sarahatun Camii önünde Ramazan etkinlikleri düzenleyeceklerini belirten Başkan Yanılmaz, “Her akşam düzenlenecek farklı etkinliklerde, ulusal sanatçılar; Grup 571, Umut Mürare, Hasan Dursun, Savaş Talha Kaçar, Celalettin Ada, Mısırlı Hafız Muhammed En Nasr, Ömer Karaoğlu, Ensar Kardeşler ile Fatih Koca birbirinden güzel kaside ve ilahileri hemşerilerimiz için seslendirecek. Yine her iki etkinlik alanında Elazığlı sanatçılar Ahmet Yüce, Emrah Güneş, Grup Tuğra, Muttalip Arslanoğlu, Grup Çağrı, Samini Tasavvuf Korosu, Grup Başak, Nurettin Polat, Turgut Kırgın, Grup Elaziz, Grup Buhara, Grup Gençlik ve Elazığ Belediyesi Tasavvuf Korosu birbirinden özel ezgi ve ilahileriyle hemşehrilerimizle buluşacaklar” şeklinde konuştu.

“23 SORU 23 HEDİYE”
Kültür Park ve Harput’taki Ramazan etkinliklerinin 20.30’da çocuklara yönelik “23 Soru 23 Hediye” yarışması ile başlayacağını dile getiren Başkan Yanılmaz, “Çocuklarımıza yönelik patlamış mısır, şeker, dondurma, yetişkinlere ise çay ve kahve ikramlarımız olacak. Teravih namazının ardından ise saat 22.00’da Kültür Park Amfi Tiyatro ile Harput’ta sanatçılarımızın tasavvuf konserleri ve söyleşileriyle sürecek” dedi.

İFTAR ÇADIRI VE PERTEK PROGRAMI
Ramazan ayının paylaşma, birlikte olma ve bu manevi günlerin coşkusunu hazzını ve bereketini birlikte yaşama ayı olduğuna vurgu yapan Başkan Yanılmaz, “Bizler de bu özel havayı Ahmet Aytar Meydanı’nda kuracağımız 500 kişilik İftar Çadırında hemşehrilerimizle birlikte soluyacağız. İftar Çadırımızla her akşam vatandaşlarımızın yanında olacağız ve zaman zaman da hep birlikte iftarımızı açacağız” dedi.
Tunceli’nin Pertek ilçesinde Ramazan’a özel bir organizasyon düzenleyeceklerini belirten Başkan Yanılmaz, “Bu yıl yeni bir uygulama ile Kardeş Belediye olarak belirlediğimiz Pertek ilçemizde de İftar Programı tertipleyerek, burada da Ramazan coşkusunu paylaşacağız. Pertek’teki iftar programında tasavvuf ekipleri ve mevlidhanlar yer alacak. Orada gerçekleştireceğimiz iftarı Elazığ Belediyesi olarak bizler karşılayacağız” şeklinde konuştu.

TEMATİK İFTARLAR
Geleneksel hale getirdikleri Tematik İftar Programlarını bu yıl da sürdüreceklerini anlatan Başkan Yanılmaz, “12 ayrı özel iftar programı düzenlemeyi hedefliyoruz. Toplumun geneline hitap etmeyi düşündüğümüz bu iftar programları dışında hiçbir iftar programına katılım sağlamayı düşünmüyoruz. Ramazan iftarlarını elimizden geldiğince hemşehrilerimizin sofrasında yapmayı hedefliyoruz” dedi.

RAMAZAN DAVULCULARI
Geçtiğimiz yıl EBEGEM bünyesinde açılan kursa katılarak belge alan Ramazan davulcularının bu yıl da mahalle muhtarlarının koordinasyonunda görev yapacaklarını belirten Başkan Yanılmaz, “Ramazan ayı süresince davulculara yönelik denetimlerimiz sürecektir. Denetimlerde, ekipte mutlaka klarnetin olmasına ve ilimizin türkülerine öncelik verilip verilmediğine bakacağız. Vatandaşlarımız, mahallelerindeki Ramazan davulcuları ile ilgili olası şikâyetlerini Alo 153 Beyaz Masaya iletilebilir” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet