Belediye Maclisi'nden Almanya'ya kınama

Elazığ Belediye Meclisi, Almanya Federal Meclisi'nin ‘Ermeni Soykırım iddialarına ilişkin kararını kınadı.

Belediye Maclisi'nden Almanya'ya kınama Güncel

Elazığ Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, Almanya Parlamentosu’nda 1915 olayları ile ilgili alınan kararın kınanmasına ilişkin bir bildiri yayımlandı. Bildiride şu ifadelere yer verildi: “1915 olaylarını soykırım olarak değerlendiren yasa tasarısının Almanya Federal Meclisi'nde onaylanmasını ve karara ‘evet’ diyen tüm parlamenterleri kınıyor, kararı ‘yok’ kabul ediyoruz. Almanya Federal Meclisi'nde gerçek dışı iddialara dayandırılarak alınan karar, iki ülke arasındaki tarihi geçmişimizi, dostluğumuzu ve aziz milletimizi yaralamıştır.  Mazisi soykırımlarla anılan bir devletin aldığı bu mesnetsiz iddialara dayalı karar, tam bir tutarsızlık örneğidir.

Türkiye’nin yıllardır arşivlerini açarak, uzman tarihçiler tarafından gerekli araştırmaların yapılması yönündeki çağrısı, ne yazık ki hep göz ardı edilirken, bazı odakların bu gerçek dışı iddiaları zaman zaman gündeme taşımaya çalışmaları son derece manidardır.

Bu odakların şunu çok iyi anlamaları gerekir ki temelsiz iftiralarla tarihi gerçekleri değiştiremezler. Bugün yalan ve iftiralarla soykırım düzmecesi dizenler, bizi ve tarihimizi yargılamaya çalışan zihniyet, öncelikle kendi mazisiyle yüzleşsin ve hesabını versin.

Bizler yüzyıllar boyu cihana barış-kardeşlik götürmüş bir devletin mirasçıları olarak, şanlı tarihimizle gurur duyuyoruz. Hiçbir devlet, gerçek dışı karar ve söylemleriyle bizim şanlı mazimizi gölgeleyemez. Yalan ve iftiraya dayalı tarihi ve hukuki hiçbir temeli olmayan toplumları ayrıştıran ve toplumlar arasında kin ve düşmanlık oluşturan Almanya Federal Meclisi’nin sözde soykırım kararını bir kez daha kınıyor, duyarlı ve ilkeli siyasetçilerin bir an önce bu yanlıştan dönmelerini bekliyoruz."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet