Alan, Yeni Reform Paketini değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından açıklanan ‘Yeni Yatırım Reform Paketi’ni değerlendiren Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, iş dünyasının uzun süreden beri beklemiş olduğu ekonomik iyileştirmelerle ilgili olarak atılan adımların memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Yeni paketin bölgemiz iş dünyası adına umut olmasını istiyoruz. Oda olarak üzerinde uzun bir süreden beri durduğumuz İlimizin teşviklerle ilgili mağduriyeti inşallah yeni düzenlemede giderilecektir” dedi.

Alan, Yeni Reform Paketini değerlendirdi Güncel

En Büyük Beklentimiz Teşviklerde Düzenleme Yapılması
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Sayın Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli tarafından bugün yapılan açıklamada ‘ekonomide devrim’ niteliği olarak adlandırılan ve on maddede özetlenen çalışmalarla ilgili bilgiler verilmiştir. Sayın Başbakan Yardımcımız ‘Yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok önemli bir paketi önümüzdeki günlerde meclis gündemine getireceğiz’ demiştir. Elazığ iş dünyası ve bölge iş dünyası olarak yeni düzenlenecek olan paketi umutla beklemekteyiz. Çünkü çok uzun bir süreden beri üzerinde durduğumuz ve devletimizin en tepe noktalarına kadar ulaştırdığımız İlimizin Teşvik Yasasındaki mağduriyetinin ortadan kalkmasını ve ilimizin yeniden bir yatırım sürecine girmesini istiyoruz. 2012 yılının Haziran ayından beri ilimizi mağdur eden Teşvik Yasası’nın düzenlenmesi bu anlamada en büyük beklentimiz olmuştur. Hükümetimize bu anlamda yeniden ekonomiye, istihdama ve üretime odaklanarak yeni düzenlemelerin adımlarını attığı için teşekkür ediyor, Yüce Allah (c.c.)’ın yar ve yardımcıları olmasını diliyorum” dedi.

Ekonomide Devrim Yaratacak 10 Adım
Başbakan Yardımcısı Canikli tarafından ekonomide devrim yaratacağı açıklanan 10 Adım maddeler halinde şu şekilde açıklandı:

* Türkiye'den ev alan yabancıya önce oturum sonra vatandaşlık.
* Kıdemde sıfır mağduriyet, 30 gün korunuyor.
* Turizm de ihracat sayılacak.
* Kritik sektörlerde "kişiye özel teşvik" verilecek.
* Bölgesel değil noktasal destekler geliyor.
* Stratejik sektörlere ilelebet vergi tatili.
* Teknolojik yatırımda mühendisin yükü devletin.
* Devlet birçok sektördeki rolünü özel sektöre devredecek.
* Eximbank yurtdışındaki yatırımcıyı da kredilendirecek.
* Gümrük Birliği'nde revizyon 2017'de tamamlanacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet