Elazığ Belediyesi’nden açıklamalara yanıt

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Karahan Çelik, askı süresi devam eden Revizyon İmar Planı’na ilişkin eleştirilere cevap verdi.

Elazığ Belediyesi’nden açıklamalara yanıt Güncel

Son günlerde bazı kişiler tarafından İmar Revizyon Planına ilişkin haksız eleştiriler yapıldığını dikkat çeken Çelik, yapılan eleştirilere ilişkin şunları kaydetti:

HAKSIZ ELEŞTİRİLER, HAKSIZ RANT TALEBİNİN SONUCUDUR
“Son zamanlarda Belediyemizin Mayıs ayında Meclisten onaylamış olduğu İmar Revizyon Planları ile alakalı basında yer alan bazı açıklamalar ve haksız eleştirilere yönelik bir cevap verme ihtiyacı doğmuştur. Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği (ELSAD) Başkanı Murat Erdoğan'ın bazı açıklamaları olmuştur. Bu açıklamalara ilişkin öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Sayın Murat Erdoğan bu İmar Revizyon Planlarından önce direkt şahsıma Keban yolu üzerinde bulunan arsalarının imara açılarak, imar revizyonu ile kendilerine şahsi haksız rant sağlanmasına ilişkin talepte bulunmuştur. Belediyemiz tarafından bu talepler kabul edilmemiştir. İmar planlarının kişiye özel değil, bölgesel olarak yapıldığı iletilmiştir. Bu şekildeki haksız açıklamaların arka planında bu görüşmelerin ve haksız taleplerinin Belediyemiz tarafından reddedilmiş olması olduğunu düşünüyorum.

YEŞİL ALANLARIN, KONUT ALANLARINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜ İDDİASI BOŞ İDDİADIR
ELSAD Başkanı özellikle yeşil alanların konut alanların dönüştürülmesi ile ilgili bir takım eleştirilerde bulunmuş ama avukat olmasına rağmen hiçbir araştırma yapmadan veya bildiği halde bir karalama kampanyasıyla bu konuyu Belediyemize karşı kullanmak istemiştir. TEDAŞ İl Müdürlüğümüzün yanında bulunan bir parktan bahsetmiştir. Park 1989 yılı imar planlarından beri imar planına park olarak işlenmiş, fakat 54 vatandaşımızın mülkiyetinde olan bir arsadır. Yani 30 yıla varan bir mağduriyet söz konusudur. Bu mağduriyet sonucunda vatandaşımız mahkemeye başvurmuştur ve mahkeme de buranın kamulaştırılması veya konut alanı olarak kullanılmasının önünün açılmasına hükmetmiştir. Bu mahkeme kararına göre 2015 yılının on birinci ayında bize tebligat yapılarak, bir aylık sürede imara açılması veya kamulaştırılması işlemlerinin yapılması talep edilmiştir. Bu arsanın kamulaştırılması belediye bütçesine ekstradan 40 milyon TL gibi bir yük getireceğinden biz bu arsayı olması gerektiği gibi çevresinin imar durumunu uygun olarak konut alanı olarak kullanıma açtık. Arsanın ortasında belediyeye ait alan ise park alanı olarak korunmuştur. Vatandaşa ait parselleri ise konut alanına çevirdik. Burada bir rant söz konusu değil, 30 yıllık bir mağduriyetin giderilmesi söz konusudur. Bu düzenleme Belediye bütçesine 40 milyon TL yük gelmesini engellemektir.

Bunun gibi Sporyum diye bildiğimiz alanın üzerinde bir alan var buradan bahsediyorlar. Mevcut planda köşede bir park bulunmakta, alt tarafında ise konut artı ticari şeklinde bir alan bulunmaktadır. Eski imar planında hiçbir değişiklik olmamıştır.

BİLİNÇLİ OLARAK BELEDİYEMİZ KARALANMAK İSTENİYOR
Bu açıklamaların bilinçli olarak Belediye karalamak adına yapıldığını düşünüyorum. Gerçekten vatandaşı ve Elazığ’ı düşünen Oda başkanlarımız Dernek başkanlarımız, teknik arkadaşlarımız Belediyemiz ile bu anlamda toplantı talep etmekte ve bizler de bu talepler doğrultusunda toplantılar düzenlemekteyiz. Elazığ'ın imar planlarına cevap aramaktayız Bu şekilde istişare ile onların da fikrini alarak imar planlarını şekillendirdik
Ancak Murat Erdoğan isimli şahıs hiçbir şekilde Belediyemiz ile irtibata geçmeden, sorularının cevabını buradan almadan sadece provokasyon amaçlı basın açıklaması yaparak, insanları belediyeye karşı kışkırtarak adeta haksız taleplerinin karşılanmaması nedeniyle bir intikam alma arzusu içine girmiştir.

MEVZUATTAN BİHABER AÇIKLAMALAR YAPILMIŞTIR
Yine bu arkadaşın açıklamalarında askı süresinin neden 22 gün olduğunu soruyor ve avukat olan bu arkadaşımız maalesef mevzuatlarda habersiz. 5 Mayıs'ta karar alındığını iddia ediyor, oysaki Meclis kararı 6 Mayıs’ta alınmıştır. Bu süreci bu kadar yakından takip eden bir insanın bu Meclis kararının hangi tarihte alındığını bile bilmemesi açıkçası çok anlamlıdır. 6 Mayıs’ta alınan Meclis kararından sonra kanunen 15 iş günü içerisinde planların askıya çıkarılması gerekir ve bu da yine tarafımızca 27 Mayıs 2016 tarihinde askıya çıkarılmıştır. İtiraz surelerinin değerlendirilmesi ile alakalı bir açıklamada bulunmuş, 15 gün içinde bu itirazların değerlendirmesi gerektiğinden bahsetmiştir. İmar Kanunu’ndan bir haber yapılmış bir açıklamadır. İlgili İmar Kanunu'nda gerekli itirazların Meclise 30 gün içinde gönderilmesi gerektiğini, Meclisi'nde yine 30 gün içerisinde karar alması gerektiğini vurgulanmıştır. Yani Meclisi'nin itirazları karara bağlaması için toplam 60 gün bir süre bulunmaktadır. Ancak biz insanlarımızı mağdur etmemek adına İmar Komisyonu olarak çalışmalara başladık. Bu itirazları en kısa süre içerisinde karara bağlayacağız ve bu kararların Ağustos ayı olağan meclis gündeminde alınacağını duyurmak istiyorum. Vatandaşlarımız imar revizyonu konusunda Belediyemizin ilgili birim ve birim müdürlüğünden gerekli bilgiye ulaşabilirler. İmar revizyonunun Elazığ’a hayırlı olmasını diliyorum.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet