Sağlık

Sağlık Haberleri

Elazığ'da Hemşireler Haftası kutlandı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle Hemşireler Haftası kutlandı.

Sağlıkçılar 'kanserde erken tanı' için mobil araçla ilçe ilçe dolaşıyor

Elazığ'da kırsal bölgeler ve nüfusu ilçelere mobil kanser tarama aracı ile giden sağlıkçılar, kanser taraması yapıp, erken teşhis ve tedavi için vatandaşları bilgilendiriyor.

Doç. Dr. Uysal, 'Akdeniz Anemisi kalıtsal bir hastalıktır'

Akdeniz Anemisi'nin (Talasemi) kalıtsal bir hastalık olduğunu dile getiren Doç. Dr. Ayşe Uysal, 'Ülkemizde yaklaşık 4 bin 500 yüz civarında Talasemi hastası var. Bu hastalığın ülkemizdeki taşıyıcı oranı yaklaşık 1 milyon 300 bin kişidir' dedi.

Elazığ'da çölyak hastalığı farkındalık etkinliği

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından 9-15 Mayıs Çölyak Haftası kapsamında, çölyak hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzere etkinlik düzenlendi.

Sobanın üstündeki sıcak patatesi yiyen çocuk ölümden döndü

Kars'ta, annesinin dışarıda olduğu sırada sobanın üzerinde pişen sulu patatesi yiyen 6 yaşındaki Muhammet Emir Çiçek, nefes alamaz hale gelince Elazığ'a sevk edildi. Özel bir hastanede Uzm. Dr. Güneri Atalan ve ekibinin tedavisi sonucu tedavi edilen ve 6 gün komada kalan Muhammet, sağlığına kavuşmasıyla taburcu edildi.

Elazığ'da 9 aylık bebeğin boğazına kaçan yabancı cisim başarıyla çıkartıldı

Elazığ'da yutkunma şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye başvurulan 9 aylık bir bebeğin boğazına kaçan oyuncak parçası başarılı bir operasyonla çıkartıldı.

Elazığ'da Yenidoğan Canlandırma Programı uygulama eğitimi düzenlendi

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı) uygulama eğitimi düzenlendi.

Elazığ'da aile sağlık merkezleri ve sağlık evlerinde verilen hizmetler değerlendirildi

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yetkililerinin katılımı ile aile sağlığı merkezleri ve sağlık evlerinde verilen hizmetlerin ele alındığı yerinde değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Takibi ömür boyu süren bu hastalık için göz hastalıkları uzmanından 'hayati' uyarı

Halk arasında ''sarı nokta hastalığı olarak bilinen yaşa bağlı makula dejeneresansının, tüm dünyada görme kaybının en önemli nedeni olarak kabul edildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Turgut Yılmaz, 'Sarı nokta hastalığının genellikle sebebi bilinmemektedir. Hastalığın ilerlemesini engellemek için sigara alışkanlığından uzak durmak ve Akdeniz mutfağı gibi antioksidan içeren bol yeşillikli ve omega 3 ağırlıklı gıdalarla da beslenmek faydalı olacaktır' dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Akbulut: 'Ülkemizde her yıl ölen 460 bin kişinin yüzde 37'si kalp damar hastalığından hayatını kaybediyor '

Dünyada her yıl 18 milyon insanın kalp damar hastalığından hayatını kaybettiğini belirten Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akbulut, Ülkemizde her yıl ölen 460 bin kişinin yüzde 37'si kalp damar hastalığından hayatını kaybediyor dedi.

Elazığ'da Çocuk İzlem Koordinasyon Kurulu toplantısı düzenlendi

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çocuk İzlem Merkezi İl Koordinasyon Kurulu toplantısı düzenlendi.

Bahar nezlesi olan vatandaşlar soluğu aktarlarda aldı

Havaların ısınmasıyla birlikte bahar nezlesinden korunmak isteyen vatandaşlar, aktarların yolunu tuttu. En çok tercih edilen ürünlerin başında ise bağışıklık sistemini güçlendiren hatmi ve kış çayları yer aldı.

Doç. Dr. Uğur, 'Hormon sağlığı için özellikle sebze ve meyve ağırlıklı olacak şekilde beslenmeliyiz'

Hormonların çok önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kader Uğur, 'Hormonların hem yüksekliği hem de düşüklüğü vücudumuzda hastalıklara sebep olabilir. Hormon sağlığı için özellikle sebze ve meyve ağırlıklı olacak şekilde sağlıklı beslenmeliyiz' dedi.

Elazığ'da Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Teşkilatı Çalışma Toplantısı düzenlendi

Elazığ'da 2024 yılı Ocak-Şubat-Mart aylarına ait Tarama Sonrası Teşhis Merkezi Teşkilatı Çalışma Toplantısı düzenlendi.

5 binde bir görülen hastalıkla dünyaya geldi, Elazığ'da sağlığına kavuştu

5 binde bir görülen Konjenital (doğuştan) Diyafragma Hernisi hastalığı ile dünyaya gelen bebek, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde sağlığına kavuştu.

Fethi Sekin Şehir Hastanesi obezite cerrahisinde üs oluyor

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, başarılı obezite cerrahisi ameliyatları ile ülkede adeta bir üs olma yolunda ilerliyor.

Fethi Sekin Şehir Hastanesinde 4 branşta klinik başvurular kabul edildi

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde radyoloji, psikiyatri, göz hastalıkları ve biyokimya branşlarının klinik başvuruları Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından kabul edildi. Böylelikle Tıpta Uzmanlık Sınavında başarılı olan hekimler uzmanlık eğitimleri için Fethi Sekin Şehir Hastanesi kliniklerini tercih edebilecek.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde, 'Yaşam' hizmeti devam ediyor

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde, 80 yaş ve üzerindeki hastaların sağlık hizmetlerinden daha kolay yararlanması için faaliyete giren Yaş Alma Merkezinde 600 hastanın takibi yapılıyor.

Karı-koca aynı gün obezite ameliyatı oldu

Elazığ'da fazla kilolarından dolayı Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ne başvuran karı-koca aynı gün obezite ameliyatı oldu.

Toplam 236 haber.